r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Spór o patenty Novella nadal nierozstrzygnięty

Strona główna Aktualności

O autorze

Komisja Europejska najprawdopodobniej nie sprzeciwi się zakupowi patentów Novella przez firmę, w której udziały ma Microsoft. Transakcją zaniepokojona jest natomiast Open Source Initiative (OSI).

W listopadzie zeszłego roku Novell został przejęty przez firmę Attachmate za około 2,2 mld dolarów. Spora część patentów została zakupiona przez CPTN Holdings, konsorcjum stworzone przez firmy Microsoft, Apple, EMC i Oracle. Wzbudziło to zainteresowanie organizacji i instytucji antymonopolowych. Możliwe bowiem, że kilkaset nabytych patentów zostanie wykorzystanych nie tylko do rozwoju własnych technologii, ale również do walki z konkurencją. Zarówno Microsoft jak i Apple czy Oracle znani są z restrykcyjnego podejścia do praw patentowych. Zdaniem Floriana Muellera, specjalisty od prawa patentowego, KE nie będzie interweniować w sprawie zakupu patentów przez CPTN.

Powodem takiego stanowiska miałby być brak przesłanek, że nabycie patentów może naruszyć zasady wolnej konkurencji w Unii. Jednak przeciwko działaniom CPTN protestuje organizacja OSI. Swoje obiekcie zgłosiła zarówno do niemieckiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego jak i amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Jak czytamy w liście przesłanym przez prezesa OSI, organizacja obawia się, że zakupione przez CPTN patenty mogą zostać wymierzone przeciwko wolnemu i otwartemu oprogramowaniu.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.