Sporu o GPLv3 ciąg dalszy

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu informowaliśmy o stanowisku firmy Microsoft w sprawie licencji GPLv3 w świetle umowy z Novellem, której jednym z aspektów są vouchery na system SUSE rozprowadzane przez Microsoft. Na odpowiedź Novella nie musieliśmy długo czekać.

Novell pragnie jasno podkreślić, że nie zmienia się jego zaangażowanie wobec klientów i Novell będzie wciąż rozpowszechniał w pełni funkcjonalną wersję SUSE Linux Enterprise Server łącznie ze składnikami oprogramowania licencjonowanymi na warunkach GPLv3. Dodatkowo, klientom, którzy uzyskają system Linux dzięki certyfikatowi firmy Microsoft, Novell udostępni standardową subskrypcję SUSE Linux Enterprise Server niezależnie od warunków określonych w certyfikacie Microsoftu.

Novell podkreśla, że planuje dalszą współpracę techniczną z Microsoftem, a dodatkowo nadal ważne pozostają ustalenia o niedochodzeniu roszczeń na drodze sądowej w kwestiach patentowych, ochroną objęte są wszystkie produkty Novella, niezależnie od ich licencji.

Tymczasem, w serwisie Groklaw pojawiła się ciekawa analiza, z której wynika, że decyzja Microsoftu o nieudzielaniu wsparcia dla oprogramowania licencjonowanego na GPLv3 (w ramach kuponów na SUSE) może nie być wystarczająca do tego, aby firma nie była stroną licencji.

Firma Novell nie przestanie wspierać swoich produktów, a vouchery Microsoftu nie mają ograniczeń czasowych, więc może nastąpić taka sytuacja, że w systemie SUSE znajdzie się kod licencjonowany GPLv3, Novell będzie oferował dla niego wsparcie i będą jeszcze dostępne vouchery Microsoftu. Tym samym Microsoft może stać się stroną licencji GPLv3, ale nie jest do końca jasne, jakie będą tego konsekwencje.

© dobreprogramy

Komentarze