Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Jak powinny wyglądać idealnie poukładane zakładki?

W dobie minimalizmu, który ogarnia nas z każdej strony nadszedł czas by efektywnie wykorzystać rozmiary ekranu do wyświetlania maksymalnej liczby zakładek. Netbooki bo głównie one posiadają małe ekrany są używane coraz powszechniej. Sam osobiście nie posiadam tego typu sprzętu, ale irytuje mnie fakt wyświetlania elementów na pasku listy okien, które niekiedy zabierają za dużo miejsca.

Skoro problem się znalazł to i trzeba zaleźć na niego radę. W MacOS X rozwiązali ten problem stosując dock, niestety on jakoś do mnie nie przemawia. Po pierwsze zajmuje dużo miejsca pionie, a po drugie ogranicza wielkość zmaksymalizowanego okna (no chyba, że włączyliśmy autoukrywanie, które też nie jest idealne). Microsoft w Windows 7 zaproponował rozwiązanie podobne do MacOS X, tylko że zamiast dock'a użył swojego paska startowego, które pozwala na wyświetlanie tylko samej ikony bez podpisu okna. Rozwiązanie "giganta z Redmont szybko podchwycili użytkownicy Linuksa i wypuścili aplety takie jak DocBar czy Talika. Jednak i dla mnie to rozwiązanie nie jest super. Niezbyt przyjemnie się mi w ten sposób pracuje, gdyż używam paska startowego o wielkości 21 pikseli, a więc siłą rzeczy ikony również są bardzo małe.

Jak ja widzę sposób zarządzania zakładkami

Łącząc wszystko dobre z ww. systemów powstał na papierze projekt, który pozwala moim zdaniem na bardzo ekonomiczne zarządzanie miejscem przeznaczonym na zakładki. Zanim będę wdawał się w szczegóły chciałbym przedstawić całość najpierw na rysunku poniżej.

Jak widać na rysunku oznaczonym 1 wszystkie nieaktywne zakładki (tzn. nie widoczne na pierwszym planie okna) są zmniejszone do rozmiaru x, który zdefiniować by mógł sam użytkownik. Wyświetlane na nich by były ikony programów i/lub początek tytułu okna. Aktywne okno zabiera dużo większy obszar paska, który również mógłby być definiowany przez użytkownika. Informacje jakie się na nim by pojawiły to ikona programu oraz tytuł okna. Dodatkowo mógłby on być podświetlony za pomocą dowolnie wybranego koloru.

Rysunek oznaczony 2 pokazuje, jak zachowywać powinna się zakładka nieaktywna, która została najechana wskaźnikiem myszy. Zostaje ona automatycznie powiększona do rozmiaru y (czyli tego samego co aktywna zakładka) i podświetlona kolorem zdefiniowanym przez użytkownika. Aby efekt przejścia nie był nudny, proponowałbym płynne skalowanie wielkości podświetlonej nieaktywnej zakładki. Całość by wyglądała podobnie do efektu stosowanego w dock'ach tylko zamiast powiększenia ikony programu po najechaniu myszą, łagodnie rozszerzałby się pasek w poziomie.
Wszystkie wielkości i kolory mogłyby być ustawiane przez użytkownika. Wygląd zakładek jest przykładowy, lecz mechanizm działania zawsze taki sam.

Podsumowanie

Nie widziałem by gdzieś stosowano podobne rozwiązanie, dlatego powstał ten rysunek. Gdyby jednak ktoś już gdzieś coś widział podobnego, prosiłbym o informacje. Pomysł ten skutecznie mógłby być stosowany również w przeglądarkach internetowych. Strony zazwyczaj mają swoje ikony favicon, które pozwalałby na rozróżnienie witryn internetowych.

PS. Zdolności malarskich nie mam więc proszę nie krytykować rysunku ;-)

Mechanizm działania i obrazek oparty na licencji CC-BY-NC-SA
 

Komentarze

0 nowych
Mandriv   3 #1 14.07.2010 17:38

@Spox5 Masz zdolności większe od moich :-D

Mam nadzieje ,że tak będzie wyglądał i działał w Windows 8

Spox5   5 #2 14.07.2010 17:43

Co prawda wolałbym, by ktoś stworzył taki aplet dla Gnome, ale skoro Windows'a od święta używam to tam również widziałbym takie rozwiązanie ;)

iluzion   5 #3 14.07.2010 17:43

Ciekawy pomysł. Tylko nie wiem czy takie "wędrujące" zakładki nie wprowadzałyby za dużo zamieszania. Teraz (przynajmniej w przeglądarkach) po najechaniu kursorem myszy na nieaktywną zakładkę wyświetla się etykieta, więc nie ma problemu ze zidentyfikowaniem zakładki.

Spox5   5 #4 14.07.2010 17:46

@iluzion być może masz rację, ale patrząc na to ile kilometrów się robi jeżdżąc kursorem po ekranie, chyba większego problemu by nie było ;-)

TheUsh   7 #5 14.07.2010 18:17

Ciekawe, chociaż ja osobiście problemów i zastrzeżeń co do paska zadań z Win7 nie mam, to jednak chętnie zobaczył bym to rozwiązanie w przeglądarkach internetowych :)

Spox5   5 #6 14.07.2010 18:28

Wiesz, przy ekranach w formacie 4:3 to pewnie też bym zastrzeżeń nie miał, natomiast jak na co dzień używam matrycy o formacie 16:9 to w pionie każdy piksel się liczy.

  #7 14.07.2010 18:54

opatentować i niech koncerny polakowi płacą:)

TheUsh   7 #8 14.07.2010 18:54

@Spox5:
To ktoś jeszcze używa ekranów w formacie 4:3? :D
Też mam ekran panoramiczny i jedyna zmiana jakiej dokonałem z nowym taskbarem, to zmniejszenie wielkości o połowę ;)

  #9 14.07.2010 19:42

Zaraz zaraz, czy takiego sposobu zarządzania oknami nie ma przypadkiem plasmoid STasks/Smooth Tasks do KDE 4? Może on działać tak, jak Superbar z Windows 7, a możemy włączyć właśnie rozwijanie aktywnego zadania oraz tego, na które najeżdżamy kursorem. To chyba dokładnie to, o czym mówisz.

Razi   7 #10 14.07.2010 20:03

Moim zdaniem: w zakładkach nie powinno być aktywnej zakładki. Dlaczego? Bo chcąc zmienić zakładkę, NIE INTERESUJE mnie aktualna, lecz pozostałe! Dlatego to właśnie aktywna, powinna zajmować najmniej miejsca.
mam 5:4, używam GNOME'a i też każdy pixel w pionie się dla mnie liczy. Używam jednego 22-pixelowego panelu u góry tylko, używając compiza chowam go całkowicie, a FF puszczam na Fullscreenie na osobnym pulpicie. Hail Linux's Virtual Desktops! Może napiszę o efektywnym wykorzystaniu pulpitów

Spox5   5 #11 14.07.2010 20:23

@xyz43 ojć jakoś nie mam ochoty instalować KDE więc ciężko mi się odnieść do tego. Gdy postawię system na VirtualBox to na pewno sprawdzę to.

@Razi częściowo się zgadzam, lecz ja akurat wolę mieć powiększoną aktywną zakładkę. Kwestia gustu :-) Ale fakt w poziomie pikseli kilka przybędzie.

imeehow   5 #12 14.07.2010 23:09

Ja też sobie cenię piksele w pionie mimo monitora 17" i niezwykle wkurzają mnie dzisiejsze strony (dp.pl nie jest pod tym względem lepsze) które zajmują wąski pionowy pasek ekranu zostawiając olbrzymie puste marginesy po bokach (niektóre strony wykorzystują to do wyświetlania reklam, ale to mnie akurat nie dotyczy) a potem przewijasz i przewijasz w nieskończoność. Wzorem dla mnie jest obecnie filmweb.pl, na którym można skonfigurować płynny layout (dostosowujący się do szerokości przeglądarki). Dla oszczędności w Viście miałem pasek startu po lewej stronie ekranu, teraz w Gnome niestety ale pasek nie nadaje się do pokazywania pionowego (etykiety okien są w pionie) albo niech mi ktoś napisze jeśli się mylę.

W Firefoksie, jeśli ktoś nie korzysta z dobrodziejstw wirtualnych pulpitów (patrz - ja) polecam rozszerzenie Hide Caption Titlebar Plus (Smart) https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/13505/ które chowa nam zbędną belkę tytułową a przyciski min/max/wył przenosi piętro niżej.
Do tego wyłączamy pasek stanu (większość pokazujących się tam powiadomień można wrzucić na górę). Uzupełnieniem jest Link Target Display https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/55724/ , który wyświetla chmurkę kiedy najedziemy kursorem na link.
Ach jeszcze: wyłączamy Pasek Narzędzi nawigacyjnych a wszystko co tam było przesuwamy piętro wyżej - i znowu jedna linijka więcej przestrzeni na treść strony!
Jak zwykle nie na temat...ale mnie podpuściliście!

Spox5   5 #13 14.07.2010 23:19

@imeehow z nieba mi spadłeś z tym pierwszym dodatkiem :-) Kiedyś samemu udało mi się jakiś inny dodatek zmodyfikować tak aby uzyskać ten sam efekt, jednak nie potrafiłem później belki tytułowej zlikwidować.

fenixproductions   6 #14 15.07.2010 09:16

@Spox5
Ciekawy artykuł.

Mam jednak czepliwe pytanie:

jeśli "Zakładki" to u Ciebie karty (taby), to jakiego słowa używasz dla "Zakładek" w sensie ulubionych (favourites, bookmarks)? ;)

slawolp   3 #15 15.07.2010 13:31

@TheUsh
Oczywiście, że ktoś jeszcze ma takie wyświetlacze (4:3). Np ja taki mam w ThinkPad T60, rozdzielczość 1400x1050 i 14,1" i niestety wygląda na to, że to ostatni taki wyświetlacz, bo niestety IBM/Lenovo nie robi już takich formatów.

Co do pomysłu zakładek, hmm, osobiście nie lubię jak mi sie coś rusza pod kursorem, bo to zaburza kolejne zaplanowane kliknięcia.

  #16 15.07.2010 14:58

Ten rysunek/pomysł wygląda bardzo podobnie do tego, co sam stosuję w Firefoksie (od początku Fx 2.0) przy zakładkach na pasku (nie mylić z kartami otwartych stron). U mnie domyślnie są widoczne favikony, a nazwy/tytuły wyświetlają się dopiero po najechaniu na którąś z nich. Także na dzień dzisiejszy, na pasku zakładek mam ogółem około 60 ikon (licząc zakładki do stron i foledry do kolejnych zakładek) i mam jeszcze miejsca, by dodać kilkanaście (lapek 15.4). Niestety myk z chowaniem nazw zakładek sam musiałem zrobić, ponieważ nie było (i chyba dalej nie ma) dodatku, który coś takiego daje. Tak więc parę lat temu zaprzągłem do roboty DOM Inspectrora i rozpisałem sobie "regułki" wrzucając je do userChrome.css i naprawdę minimalizując interface (pod siebie), a nie to co biadolą autorzy przeglądarek teraz, że u nich to "minimalizm" (co to za minimalizacja, gdzie nie ma się na widoku potrzebnych rzeczy, bo zostały usunięte lub ukryte, a gui i tak jest wielkie, zajmując i tak sporo miejsca).
Także jak ktoś jest zainteresowany, udostępniam całą zawartość w/w pliku:
http://wklej.org/id/364906/
I parę uwag do osób, które będą chciały zastosować "kod" w swoim Fx. Nie stosujcie całości (większość ważniejszych modyfikacji elementów interfejsu jest opisana w treści dok.), ponieważ część jest powiązana z dodatkami, których ja stosuję. Druga sprawa, nie wiem jak się będzie to sprawować w Fx powyżej 3.5.x (z tego co pamiętam, to po przejściu z 2.x na 3.x, musiałem pewne rzeczy w kodzie zmieniać/poprawiać), osobiście nie przechodziłem na 3.6.x (czekam na Fx 4.0), także znajomość css-a jest wskazana ;). To byłoby chyba wszystko, także można brać i "kombinować" na własną rękę ;).

Szuri21   17 #17 15.07.2010 17:59

Ciekawa koncepcja. Tylko co jesli mamy mniejsza ilosc kart czy aplikacji. Czy wteedy nie jest wygodniej pokazywac je w pelnym rozmiarze y jesli sie zmieszcza ?

Szuri21   17 #18 15.07.2010 17:59

Ciekawa koncepcja. Tylko co jesli mamy mniejsza ilosc kart czy aplikacji. Czy wteedy nie jest wygodniej pokazywac je w pelnym rozmiarze y jesli sie zmieszcza ?

Spox5   5 #19 15.07.2010 18:25

@fenixproductions słowa mi brakowało i tak jakoś zakładki z kartami mi się wymieszały ;-) jak znajdę więcej czasu to poprawie treść :-)

Spox5   5 #20 15.07.2010 18:28

aha zapomniałem, głównie się rozchodziło o pasek startowy więc jak Twoim zdaniem konkretnie nazwać "zakładki" na nim? Karty w np FF to już swoja drogą ;-)

fenixproductions   6 #21 15.07.2010 22:51

@Spox5
"Pasek startowy"? Masz na myśli taskbar?

Wg dokumentacji MS elementy paska zadań to po prostu przyciski (zwykłe lub przypięte).

W dokumentacji MacOSX, Gnome oraz KDE nic na ten temat nie znalazłem.

Sidhmor   8 #22 16.07.2010 11:12

Wydaje mi się, że większość Twoich problemów zostało rozwiązanych w Windows 7. Używam bardzo często Asus EeePC 1201N, który posiada przekątną 12.1 cala. Na pokładzie standardowo ma Windows 7 i jeszcze mi się nie zdarzyło, żebym miał problemy z brakiem miejsca na ekranie. W 7 jest właśnie coś takiego jak piszesz - jak najeżdżam na jakiś przycisk to wyświetlają się podglądy wszystkich otwartych okien danego programu/folderu/strony. Jeżeli chodzi o starsze wersje Windowsa to Twoja koncepcja ma już sens, tyle tylko, ze raczej na poprawę w np. Windows XP nie mamy co liczyć.

Sidhmor   8 #23 16.07.2010 11:12

Wydaje mi się, że większość Twoich problemów zostało rozwiązanych w Windows 7. Używam bardzo często Asus EeePC 1201N, który posiada przekątną 12.1 cala. Na pokładzie standardowo ma Windows 7 i jeszcze mi się nie zdarzyło, żebym miał problemy z brakiem miejsca na ekranie. W 7 jest właśnie coś takiego jak piszesz - jak najeżdżam na jakiś przycisk to wyświetlają się podglądy wszystkich otwartych okien danego programu/folderu/strony. Jeżeli chodzi o starsze wersje Windowsa to Twoja koncepcja ma już sens, tyle tylko, ze raczej na poprawę w np. Windows XP nie mamy co liczyć.

  #24 16.07.2010 14:57

Przecież to nie są zakładki, tylko pasek uruchomionych aplikacji (zadań).

Pomysł nie jest nowy, ale dość ładnie podany (może poza nie rozróżnianiem zakładek i listy aplikacji).

  #25 16.07.2010 14:57

Przecież to nie są zakładki, tylko pasek uruchomionych aplikacji (zadań).

Pomysł nie jest nowy, ale dość ładnie podany (może poza nie rozróżnianiem zakładek i listy aplikacji).

Spox5   5 #26 16.07.2010 15:47

@Sidhmor Tutaj nie chodzi o pokazanie miniatur aplikacji, a jedynie o rozszerzenie informacji na pasku uruchomionych aplikacji.

@GrzegorzJZD jak już wcześniej wspomniałem, wpis poprawię jak znajdę trochę więcej czasu.

dawidos   4 #27 18.07.2010 15:24

@imeehow, dzięki! Tego szukałem. Polecam do tego motyw myFirefox który dodaje wszystkie funkcje Paska Menu przyciskami obok kart jak w IE8 dzięki czemu można usunąć Pasek Manu :)

  #28 19.07.2010 00:29

Znalazłem w oficjalniej stronie z pluginu: Smart Bookmarks Bar -> https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/4072/

Pozdrawiam!

kuba096   2 #29 22.07.2010 15:57

Ja proponuję Ci stylish.
Jak ogarniasz modyfikacje wizualne systemu, to i to ogarniesz. Będziesz mógł sobie zmienić długość kart (zmniejszysz do samej favikonky) a może do tego zainstalować ten dodatek jak w Operze, podlag kart. Innego rozwiazania obecnie nie widze :)

kuba096   2 #30 22.07.2010 15:59

Monkey hook - tak, ale jemu chodzi o karty chyba a nie o skroty do stron. tak to wywnioskowalem z rysunku, pomijajac błąd w tytule. (czy moze nie błąd?)

kuba096   2 #31 22.07.2010 16:02

Ja swojego firefoxa mam bez tych zakładek, ale jest równie funkcjonalny i minimalistyczny:
http://pixelfuckers.org/assets/submissions/previews/867/original/luz.PNG?1279648303
Jak najadę w lisku na 01 02 03 itd. rozwijają mi się stronky. IMO rownie wygodne jak zakladki, a zajmuje mniej miejsca.

[nie pomagam zrobic takiego pulpitu, {tak to windows}]

master_zonk6   7 #32 31.07.2010 19:42

w Operze po najechaniu na kartę mamy podgląd strony lub możemy ustawić wszystkie karty jako miniatury stron.

  #33 15.09.2012 20:09

Fluxbox, tint2, i kilka paneli.