Nautilus 2.30 - Skrypt ułatwiający przełączanie widoku paska lokalizacji pomiędzy trybem graficznym, a tekstowym.

Domyślnie w Nautilus 2.30 została usunięta funkcja, która pozwalała na przełączanie widoku lokalizacji pliku z trybu graficznego na tekstowy. Funkcja ta ukryta była pod ikonką ołówka.

Developerzy nautilus-elementary wprowadzili oczywiście swoje poprawki, w których otrzymaliśmy przycisk zmiany widoku, niestety modyfikacja ta odbywa się tylko na czas używania jednego okna. W momencie gdy otworzymy kolejne okienko wówczas, nadal domyślnie będziemy mieli widok graficzny.

reklama

Tuż po wydaniu Ubuntu 10.04 zauważyłem tą niedogodność, i jeszcze przed nowym wydaniem nautilus-elementary, napisałem skrypt w bash'u który po uruchomieniu zmienia tryb paska lokalizacji na stałe, a kolejne jego uruchomienia przywraca widok poprzedni. Skrypt leżał zaszufladkowany i czekał lepszych czasów, dziś zdecydowałem się go upublicznić.

Aby go użyć należy stworzyć nowy plik o dowolnej nazwie (np. Lokalizacja), w treści wklejając następujące linijki:

#!/bin/bash
if gconftool-2 --type=Boolean --set /apps/nautilus/preferences/always_use_location_entry true ; then
	if [ -e ~/.location ] ; then
	gconftool-2 --type=Boolean --set /apps/nautilus/preferences/always_use_location_entry false
	rm ~/.location
	else touch ~/.location
	gconftool-2 --type=Boolean --set /apps/nautilus/preferences/always_use_location_entry true
	fi
fi

Następnie trzeba nadać mu prawa do wykonywania.

chmod +x Lokalizacja

Skoro skrypt już mamy utworzony, teraz musimy jeszcze dodać ikonkę, która będzie znajdować się na głównym pasku narzędziowym. W tym celu musicie zainstalować nautilus-actions. Uruchamiamy aplikację i dodajemy nową akcję o nazwie "Wygląd paska lokalizacji". Następnie ustawiamy wszystko dokładnie tak jak na załączonym poniżej obrazku:

Oczywiście ikonkę możecie ustawić sobie dowolną, musicie jedynie pamiętac by jej rozmiar wynosił 24x24.

Na kolejnej karcie ustawiamy ścieżkę do lokalizacji naszego skryptu. Ja sam wybrałem katalog ukryty .config gdyż mam pewność, że z tego miejsca przez przypadek go nie usunę". Całość przedstawia kolejny screen:

To już wszystko. Mam nadzieję, że udało mi się niektórym osobą pomóc.

Zapraszam również do odwiedzenia kolejnego wpisu pt. "Pirat "przed" weekendem - Road Fighter", w którym przedstawiam kilka prostych gier pod system Windows, Linux i Mac OS.
 

reklama

Komentarze