r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Sprawa Applanet: pierwsi oskarżeni o mobilne piractwo przyznali się do winy

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Dziś nikt nie ma już chyba większych złudzeń co do tego, ze walka z piractwem, czy to w wykonaniu instytucji rządowych, czy stowarzyszeń i organizacji, stanowi walkę z wiatrakami, a zamykanie kolejnych serwisów skutkuje powstawaniem kolejnych. Dotąd niewiele jednak wiedzieliśmy o skali walki z relatywnie świeżym zjawiskiem, jakim jest piractwo mobilne. Zmienić może to sprawa bazy z aplikacjami Applanet.

Na stronie amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości został opublikowany komunikat prasowy dotyczący pierwszej w historii sprawy dotyczącej oskarżenia o piractwo aplikacji mobilnych. Mowa o dwóch administratorach zamkniętego przez FBI jeszcze w roku 2012 sklepu Applanet, gdzie można było znaleźć i pobrać pliki APK. Problem w tym, że w serwisie były także udostępnianie aplikacje płatne.

Departament Sprawiedliwości wycenił wartość blisko 4 mln aplikacji dostępnych w Applanet na… 17 mln dolarów. Współzałożyciel serwisu, Aaron „Zsak” Buckley, który w momencie uruchomienia bazy miał zaledwie 15 lat, przyznał się do winy. Podobnie zresztą jak Gary Sharp, kolejny oskarżony, który usłyszał także zarzuty dotyczące dotyczące zamkniętego wcześniej serwisu SnappzMarket.

r   e   k   l   a   m   a

Oczywiście szacunki dotyczące wartości strat są obliczane w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku „tradycyjnego” piractwa – rzeczona kwota 17 mln to potencjalne zyski twórców oprogramowania, gdyby dystrybuowane przez Applanet aplikacje zostały przez użytkowników pobrane w oficjalnym sklepie, odpłatnie. Nowe, mobilne czasy, stare metody walki z piractwem.

Wygląda bowiem na to, że według organów ścigania, w walce z piractwem wciąż najlepsze są doraźne środki i zarówno rynek aplikacji mobilnych, jak i piractwo mobilne, będzie w ciągu najbliższych lat powtarzało doświadczenia np. serwisów z torrentami. Buckley i Sharp usłyszą wyrok w tej bezprecedensowej sprawie 1 sierpnia.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.