Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście (2016)

Strona główna Aktualności

O autorze

Lista pochodzi z 2016 roku i może być niekompletna. Aktualny przegląd aplikacji, dostępnych na początku 2017 roku, znajdziecie w tym artykule.

Media sporo mówią ostatnio o niskiej jakości powietrza, którym oddychamy w Polsce. Warto wiedzieć, jak wypada atmosfera w różnych miastach, a szczególnie tam, gdzie aktualnie przebywamy. Warto wiedzieć, czy wyjście na zewnątrz z małymi dziećmi lub osobami chorującymi na astmę jest bezpieczne i czy poranny bieg nie wyrządzi więcej szkód niż pożytku. Niezbędne informacje znajdziecie na opisanych poniżej stronach i w polecanych aplikacjach. Niektóre z nich skupiają się na województwie małopolskim, inne zbierają dane z całego kraju.

Jakość powietrza w Polsce i portal GIOŚ

Przegląd aplikacji, które informują o jakości powietrza w okolicy, wypada rozpocząć od oficjalnego serwisu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedawno strona z danymi pomiarowymi ze stacji kontroli została przeprojektowana, dzięki czemu jest bardziej przyjazna i czytelniejsza.

Na mapie możemy zobaczyć Polski Indeks Jakości Powietrza, a także szczegóły dotyczące zanieczyszczenia dwutlenkiem siarki, tlenkiem węgla, dwutlenkiem azotu, stężenie ozonu oraz pyłów PM10 i PM2,5. Dane można oglądać w postaci wykresów lub tabeli, a kliknięcie na lokalizację wybranej stacji pokaże szczegółowe informacje.

W części z informacjami o stacjach można zobaczyć dane każdej z nich oraz wykresy z pomiarami z ostatnich kilku dni.

Od niedawna dostępna jest także oficjalna aplikacja Inspektoratu, czyli Jakość powietrza w Polsce. Te same dane, które znajdziemy na stronie, możemy dzięki niej oglądać na urządzeniach mobilnych. Znajdziemy tu też podstawowe informacje o każdym z typów zanieczyszczeń, wykresy, mapy oraz ostrzeżenia. Dane zostały podane w taki sposób, by na pierwszy rzut oka było widać, czy można bezpiecznie uprawiać sport na zewnątrz, zabrać dzieci na spacer lub wyjść z domu, jeśli ktoś choruje na choroby płuc bądź krążenia.

Pobierz: Android, dla systemu iOS zostanie udostępniona jeszcze w styczniu.

Smog w Krakowie według IMiGW

Na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej znajdziemy dział poświęcony zanieczyszczeniu powietrza w województwie małopolskim oraz prognozowaniu jakości powietrza na najbliższą dobę. Instytut analizuje dane o stężeniu dwutlenku siarki, dwutlenku azotu oraz pyłów zawieszonych i prezentuje je na mapach Krakowa i całego województwa.

Poza mapami znajdziemy tu także bazę wiedzy. W przystępnych artykułach opisane zostały szkodliwe związki, jakie znajdują się w powietrzu, ich wpływ na nasze zdrowie, dopuszczalne normy, metody ochrony oraz opis wykorzystywanego systemu prognozowania.

Zanieczyszczenie Powietrza i ekoprognoza.pl

Zanieczyszczenie Powietrza zbiera dane z ponad 100 stacji we wszystkich województwach i pozwala pokazywać je także na widżetach na ekranie domowym. Jeśli tylko stacje dostarczają takie informacje, aplikacja pozwala śledzić zanieczyszczenie powietrza pyłami (PM10 i PM2,5), dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, ozonem, tlenkiem węgla i benzenem. Aplikacja może także podać aktualne indeksy jakości powietrza AQI i CAQI w postaci wykresów względem normy.

Na nowszych wersjach Androida możliwe jest także śledzenie prognoz zanieczyszczeń powietrza na mapach dostarczonych przez serwis ekoprognoza.pl. Przewidywania bazują na nowoczesnym modelu GEM-AQ, pozwalającym przewidywać procesy dynamiczne, fizyczne i chemiczne zachodzące w atmosferze, zarówno na skalę globalną, jak i lokalną. W aplikacji znajduje się też baza wiedzy na temat zanieczyszczeń i ich wpływu na nasze zdrowie, norm i wskaźników.

Aplikacja jest darmowa, ale można w niej kupić dodatkowe funkcje, jak zmiana jednostek, możliwość dodania własnych kolorów i oczywiście usunięcie reklam.

Pobierz: Android

SmokSmog

SmokSmog to otwartoźródłowy projekt, którego celem jest zapewnienie nam łatwego dostępu do danych o jakości powietrza pochodzących z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. W aplikacjach obejrzymy dane ze stacji w województwach małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim.

W ustawieniach można wybrać, czy będzie prezentować dane ze stacji ustawionej jako domyślna, z najbliższej czy z ostatniej oglądanej. Poza stanem bieżącym aplikacja pozwala przejrzeć wskazania z minionych kilku dni na wykresach.

Aplikacja jest nie tylko przydatna, według założeń autorów ma też być bardzo estetyczna. Warto śledzić rozwój projektu i poczekać na powrót ślicznego interfejsu ze smokiem.

Pobierz: Android, iOS, Windows Phone

Smogilla

Smogilla to bardzo estetyczna aplikacja Modern, prezentująca informacje o stanie powietrza w województwie małopolskim na smartfonach, a na desktopach także w województwie śląskim i podkarpackim. Aplikacja jest wciąż rozwijana i z czasem zapewne uzyska dostęp do większego zakresu danych.

Większość stacji podaje informacje o stężeniu tlenków azotu, ozonu, pyłów (PM10 i PM2,5) i innych szkodliwych substancji. Aplikacja pozwala także tworzyć dynamiczne kafelki (Live Tiles), w których prezentuje bieżące dane dla wybranego miejsca.

Pobierz: Windows, Windows Phone

Kraków Smog

Ta aplikacja zasługuje na miejsce w przeglądzie przede wszystkim dzięki ślicznemu interfejsowi, prezentującemu zdjęcia grodu Kraka. Znajdziemy tu podstawowe informacje o pogodzie w Krakowie oraz dane ze stacji monitorujących jakość powietrza. Zależnie od tego, jakie dane dostarcza stacja, można sprawdzić stężenie tlenku węgla, tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów zawieszonych oraz zbiorczy wskaźnik, który wprost informuje, czy wyjście na pole wiąże się z ryzykiem.

Stację można wybrać w ustawieniach aplikacji (Kraków Centrum, Dietla, Kurdwanów, Nowa Huta i Skawinia). Można także zlecić aplikacji podawanie danych z najbliższej stacji. Aktualny stan powietrza będzie pokazywany w powiadomieniach. Niestety aplikacja nie sięga do innych części kraju.

Pobierz: Android

AQICN – dane z całego świata

Portal AQICN powstał w Chinach w 2007 roku, ale zbiera informacje o zanieczyszczeniu powietrza z 8,2 tysiąca stacji pomiarowych w 70 krajach. Mapę Polski i dane z naszych stacji można zobaczyć na podstronie, można też włączyć polski interfejs (nie jest najlepszy, prawdopodobnie tłumaczeniem zajął się automat). Po powiększeniu obszaru można obejrzeć szczegółowe wskazania każdej ze stacji pomiarowych.

AQICN gromadzi dane w czasie rzeczywistym. Na niewielkich wykresach można przyjrzeć się zmianom w czasie stężenia szkodliwych gazów i pyłów. Przejście do szczegółowego raportu dodatkowo daje dostęp do podstawowych informacji meteorologicznych i prognozy na najbliższych kilka dni dla Europy.

© dobreprogramy
s