Sprawdzą ceny muzyki online

Strona główna Aktualności

O autorze

W ubiegłym roku pisaliśmy o kontroli przeprowadzonej przez amerykańskiego Prokuratora Generalnego Eliota Spitzera, w wyniku której stwierdzono, że wytwórnie muzyczne zawyżają ceny muzyki sprzedawanej w sklepach internetowych. Jako głównych winnych tej sytuacji wskazano cztery największe firmy: Sony BMG Music, Universal Music, Warner Music i EMI.

Już we wrześniu ubiegłego roku prezes firmy Apple, Steve Jobs, zganił wytwórnie za chciwość przy określaniu cen. Teraz sprawą tą zajął się Departament Sprawiedliwości, który postanowił przeprowadzić własne śledztwo w tej sprawie. Jego celem jest sprawdzenie, czy firmy nie stosują praktyk uniemożliwiających działanie konkurencji, można się domyślać, że jego wyniki będą podobne.

Kilka wytwórni zgodziła się już na współpracę w celu wyjaśnienia tej sprawy, jednak wiele z nich nie przejmuje się śledztwem. Podejrzewa się, że związek z tą sprawą ma ogłoszone niedawno rozpoczęcie renegocjacji umów licencyjnych dotyczących sklepu iTunes prowadzonego przez Apple. Sklep ten sprzedaje ponad 80% całkowitej liczby muzyki online w cenie 99 centów za utwór. Z tej ceny około 2/3 trafia do wytwórni muzycznych.

Miejmy nadzieję, że śledztwo spowoduje obniżenie cen i poprawienie konkurencyjności. Popularność sklepów z muzyką wyraźnie pokazuje, że internauci szukają alternatywy dla drogich płyt CD i niezgodnego z prawem piractwa, a obniżenie cen może spowodować jeszcze większą popularność, a co za tym idzie większy zysk dla wytwórni i zmniejszenie poziomu piractwa.

© dobreprogramy
s