Sprzedaż filmów rośnie razem z P2P

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie ulega wątpliwości, że szara strefa ma negatywny wpływ na przemysł filmowy i towarzyszący mu ekosystem, ale wyniki sprzedaży filmów na DVD i Blu-ray w pierwszej połowie tego roku mówią coś zupełnie innego. Według Home Media Magazine, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2008 roku sprzedaż nie tylko nie spadła, ale zwiększyła się w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Home Media obliczyło, że przychody ze sprzedaży filmów na DVD i Blu-ray osiągnęły poziom 6,87 miliarda dolarów, o 70 milionów więcej niż przed rokiem. Jest to niewielki wzrost, o nieco ponad jeden procent, ale znamienny. Udowadnia, że pomimo łatwego dostępu do nielegalnych treści i ostatniej zmiany trendu pobierania z muzyki na filmy ludzie nadal wolą kupić nośnik w sklepie i robią to coraz częściej. Ci, których nie stać na kupowanie, korzystają z usług wypożyczalni DVD/Blu-ray - liczba wypożyczeń również wzrosła o 2,6% i przyniosła 3,9 miliarda dolarów przychodu.

Analitycy są zgodni, że pobieranie filmów w Internecie - to legalne, jak i nielegalne - ma na razie niewielkie szanse na przebicie się w taki sposób, by dorównać rynkowi muzycznemu. Tam twórcy rezygnują już z kłopotliwego DRM, klienci mają naprawdę spory wybór, a ceny są zachęcające. Filmy, które trzeba zdecydowanie dłużej pobierać, a na dodatek niemal zawsze są bardzo restrykcyjnie zabezpieczone przez DRM przyniosły zaledwie ćwierć miliarda dolarów przychodu. Wygląda więc na to, że na równie łatwy i atrakcyjny dostęp do filmów on-line przyjdzie jeszcze trochę poczekać.

© dobreprogramy

Komentarze