reklama

Square Enix coraz pewniejsze przyszłości w chmurze

Strona główna Aktualności

O autorze

Miłośnik gier komputerowych, konsolowych i nowych technologii, zwłaszcza owoców azjatyckiej myśli technicznej. Recenzent, czasem doradca oraz fotograf, zawsze otwarty na innych ludzi. Filolog.

Szef Square Enix Yoichi Wada od dawna już wieści schyłek dominacji konsol na rynku i przejście na rozrywkę serwowaną bezpośrednio z chmury, wskazując niemniej w tej chwili orientacyjnie rok 2015 jako początek masowego przestawianie się na strumieniowanie zabawy do konsumenta. Firma oczywiście platform sprzętowych nie porzuci, jednak gotowa jest na przyszłość — stąd choćby eksperyment z utrzymywanym z reklam Core Online.

Japończycy główny dochód wciąż czerpią ze sprzedaży gier w pudełkach na konsole oraz komputery, co pozwala im próbować swoich sił na innych frontach. Z cyfrową dystrybucją sobie radzą, udostępniając wiele tytułów bezpośrednio z Internetu. Na poletku MMO idzie im już gorzej, aczkolwiek (co warto odnotować) zamiast zakopać w grobie słabo radzące sobie Final Fantasy XIV Online zdecydowano się usprawnić grę i z podtytułem A Realm Reborn uruchomić wszystko raz jeszcze. Świat coraz bardziej zainteresowany jest jednak również technologiami webowymi, typu HTML5, więc tu także się inwestuje, niemniej na razie spokojnie — ot, w ramach planu B.

Wypada podkreślić, że Wada nie kieruje się wyłącznie analizami specjalistów, lecz bardziej własnym przeczuciem. Mam komputer w pracy, jeden służbowy, trzy konsole do gier, dwa smartfony, iPada i jeszcze inny tablet. Grafika, procesory, miejsce na dane, to się marnuje — stwierdza. A tak wrzucimy sobie niebawem wszystko potrzebne na serwer i nie będziemy przejmować, co potrafi urządzenie dostępowe. Stałe łącze to mus, ale też świat przecież idzie w tym temacie do przodu. Square Enix nastawia się na to, że w przeciągu pięciu lat firma gotowa będzie „pchnąć” przez Internet wysokiej jakości produkcję w pełnym HD — czy jej bohaterem zostanie niezapomniany Cloud? Pora będzie chyba odpowiednia na wielki powrót odrestaurowanego Final Fantasy VII...

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieKosztuje prawie milion złotych rocznie. Aplikacja mObywatel oferuje bardzo mało