reklama

Środowisko MATE oficjalnie trafiło do Ubuntu 14.04 LTS

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Ubuntu 14.04 ma być kamieniem milowym w rozwoju tego systemu operacyjnego, stabilną ofertą Canonicala tak na desktop jak i serwer na całe lata. O co do perspektyw serwerowego wydania nikt raczej nie ma wątpliwości – ostatecznie wersja 12.04 LTS cieszyła się sporym powodzeniem, szczególnie jako system dla wirtualnych maszyn w przeróżnych chmurach obliczeniowych – to z desktopem sytuacja nie wygląda już tak jasno. Forsowanie przez Canonicala własnych, nietypowych rozwiązań systemowych, w szczególności unikatowego dla Ubuntu środowiska graficznego Unity było powodem, dla którego niejeden użytkownik machnął ręką i zdecydował się na instalację innej dystrybucji Linuksa, najczęściej Minta.

Oczywiście remiksy desktopowego Ubuntu od lat pozwalają na łatwy dostęp do alternatywnych względem Unity pulpitów, ale ich popularność względem mainstreamowego wydania jest odczuwalnie mniejsza, poza tym żaden z nich nie był zamiennikiem dla klasycznego GNOME 2, pierwszego domyślnego środowiska graficznego w systemie Canonicala. Dopiero zeszłym roku pojawił się więc bazujący na wydaniu 13.10 Ubuntu MATE Remix – nieoficjalna odmiana Ubuntu, kierowana do miłośników tradycyjnego pulpitu z dwoma panelami narzędziowymi.

MATE to stworzony przez społeczność Arch Linuksa fork GNOME 2.32, będący wyrazem niezadowolenia użytkowników z fantazji deweloperów GNOME 3 i jego osobliwego interfejsu, zrywającego ze wszystkimi tradycjami wcześniejszych wersji GNOME. Oprócz samego desktopu MATE dostarczało podstawowe oprogramowanie znane z GNOME 2, tj. menedżer plików Nautilus (pod nazwą Caja), edytor tekstu Gedit (teraz Pluma), wyświetlarkę obrazków Eye of Gnome (Eye of Mate), przeglądarkę dokumentów Evince (Atril), archiwizer File Roller (Engrampa) i emulator terminala Gnome Terminal (Terminal MATE). Cały ten zestaw znalazł się we wspomnianym nieoficjalnym remiksie Ubuntu, ale po prawdzie nie bardzo nadawał się on do użytku – system nie był nawet w stanie samodzielnie uruchomić X.org/MATE (trzeba było z konsoli wpisywać startx), a liczba usterek w implementacji była niemała.

Teraz MATE oficjalnie wylądowało w repozytorium Ubuntu 14.04 Trusty Tahr. Aby go zainstalować, wystarczy po zaktualizowaniu pakietów (sudo apt-get update) wydać polecenie sudo apt-get install mate-desktop-enviroment. Co prawda jest to repozytorium universe, więc wsparcie dla pakietów będzie pochodziło od społeczności, nie od Canonicala. Brakuje też jeszcze pakietów ze wspomnianymi narzędziami MATE, ale powinny one zostać dodane już wkrótce.

Łatwość odtworzenia doświadczeń z interfejsem użytkownika pamiętanym z tradycyjnego Ubuntu na nowoczesnej wersji systemu powinna tylko pomóc w jego premierze – premierze, która przypadnie na szczególny moment w historii PC, czyli zakończeniu wsparcia dla Windows XP.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama