reklama

Stabilna Opera 18 już ma skórki, w 19 będzie synchronizacja i lepszy pasek zakładek

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Na blogu desktopowej Opery, który przed planowanym zamknięciem My Opera dostępny jest pod nowym adresem, znalazło się podsumowanie nowości w świeżo wydanej stabilnej Operze 18 dla systemów Windows i OS X, a także nieco starsza zapowiedź zmian w testowanej obecnie Operze 19.

Jak już informowaliśmy kiedy wersja 18 przeglądarki była testowana, powraca możliwość personalizowania jej wyglądu za pomocą skórek. Można je pobrać ze strony z dodatkami: addons.opera.com/pl/themes/. Ponadto, do zubożonej po przejściu na WebKit przeglądarki trafiła możliwość przeciągania kart między oknami programu. Oczywiście nie dotyczy to przeciągania między oknem zwykłym, a pracującym w trybie chroniącym prywatność. Dzięki integracji mikrofonu i kamerki internetowej przez getUserMedia i WebRTC można bez dodatkowych wtyczek korzystać z nich w aplikacjach webowych (czaty, skanery kodów kreskowych i QR, rozpoznawanie kolorów itp.), czego przykłady można znaleźć na stronie Shiny Demos w dziale poświęconym getUserMedia. Wreszcie, osobom korzystającym z wielu silników wyszukiwania przyda się możliwość szybkiego definiowania nowych słów kluczowych do wykorzystania w pasku adresu, prosto z menu kontekstowego.

W Operze 19, która lada dzień trafi do kanału Next, w końcu wrócił pasek zakładek, za którym tak tęsknią użytkownicy przeglądarki. Co więcej, we wczorajszym wpisie deweloperzy poinformowali, że rozpoczynają testowanie synchronizacji różnych danych przeglądarki. Ustawienia tego mechanizmu można znaleźć na stronie opera://flags/#sync, zalogować się można za pomocą Facebooka, Twittera, Google'a i oczywiście konta Opera. Na razie zapisywane na serwerach są dane dotyczące szybkiego wybierania, stron zebranych w Schowku oraz zapisanych wyszukiwarek, kolejne zostaną dołączone później. Opera ostrzega, że mechanizm jest we wczesnej fazie rozwoju i lepiej nie przywiązywać się do przesyłanych za jego pośrednictwem danych.

Stabilną Operę 18 można już pobrać z naszej bazy programów dla systemów Windows i OS X, 19 zaś z serwerów Opery.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama