Stabilna Opera 19 już wydana, doczekaliśmy się paska zakładek

Strona główna Aktualności

O autorze

Zainteresowanie internautów odnowioną Operą (czy też jak złośliwcy mówią, Chroperą) jest mniejsze, niż mógłby tego chcieć producent tej przeglądarki. W Polsce do tej pory klasyczna wersja 12.x ma więcej użytkowników (3,76%), niż wersja 18 (1,95%). Mimo tego Opera Software nie rezygnuje z prac nad swoją przeglądarką, mogąc się w pełni skupić na tym, co wcześniej wychodziło jej tak dobrze – udoskonalaniu interfejsu użytkownika.

Od dzisiaj dostępna jest wersja 19. norwesko-polskiej przeglądarki. Bazuje ona na Chromium 32.0.1700.76, tej która wprowadziła do google'owej przeglądarki wskaźniki odtwarzanego audio na kartach, desktop Aura dla Windows, automatyczne blokowanie złośliwego oprogramowania i zbiór nowych API dla aplikacji webowych. Wygląda na to, że poza Aurą wszystkie te nowości zostały przeniesione do Opery 19. A co nowego od samych deweloperów Opery?

Najważniejszą zmianą ma być wprowadzenie paska zakładek, domyślnie niewidocznego, ale możliwego do włączenia w Ustawieniach. W razie gdybyśmy nie wiedzieli, do czego służą paski zakładek, wyjaśnienie znaleźć możemy na blogu Opera Desktop: pasek zakładek daje ci szybki dostęp do twoich ulubionych witryn (…) to prosta metoda przechowywania, uzyskiwania dostępu i modyfikowania twoich zakładek. W celu łatwej modyfikacji możesz tworzyć zakładki przez przeciągnięcie kart (tylko na Windows). Pomyśl o tym jako o szybko dostępnym pasku, pozwalającym dostać się do ulubionych witryn. Co więcej, pełne API zakładek jest już dostępne.

Kolejnym ulepszeniem ma być możliwość ustawienia dowolnego obrazka jako tła w przeglądarce – wystarczy w tym celu na otwartym obrazku kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiednie polecenie z menu kontekstowego. Dodano też „tryb hardcore” w ustawieniach, czyli opcje dla zaawansowanych użytkowników. Na razie nie ma tam zbyt wiele (raptem kilka pozycji, m.in. opcja wyłączania sprzętowej akceleracji grafiki), ale deweloperzy tej przeglądarki obiecują, że już niebawem to się zmieni.

Zmienia się za to na plus katalog rozszerzeń dla odnowionej Opery. Ma być ich już ponad 700, z tego co widać przeniesiono większość najlepszych dodatków z Chrome. Ulepszenie mechanizmu rozszerzeń w Operze 19 pozwala już na korzystanie z czarnych list i instalowanie bezpośrednio za pomocą webowego interfejsu (wystarczy kliknąć „Install” na stronie rozszerzenia).

Kompletny dziennik zmian znaleźć możecie tutaj. Nowa Opera jest dostępna do pobrania z naszego repozytorium oprogramowania, w dziale Internet i komunikacja > Przeglądarki stron WWW.

© dobreprogramy

Komentarze