reklama

Stabilny Firefox 8 już dostępny do pobrania

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Przed planowaną na wtorek oficjalną premierą Mozilla udostępniła dzisiaj na swoich serwerach stabilną wersję przeglądarki Firefox 8.

Ósma wersja Firefoksa podejmuje próbę rozwiązania bodaj największego problemu, który pojawił się w wyniku gwałtownego przyspieszenia cyklu wydawniczego przeglądarki — niekompatybilności rozszerzeń. Nie jest to oczywiście rozwiązanie magiczne, bo rozszerzenia niezgodne z nowymi wersjami po prostu będą musiały być poprawione przez swoich deweloperów. Niemniej Firefox 8 wyposażony został w prosty kreator, który wyświetla się przy pierwszym uruchomieniu przeglądarki po jej uaktualnieniu i sprawdza, które rozszerzenia są kompatybilne, a które nie. Użytkownik otrzymuje też informację, jeśli jakieś komponenty można od razu zaktualizować, pozostałe są natomiast wyłączane (domyślnie wszystkie instalowane przez programy trzecie). Gdy pojawią się nowe wersje, zostaną włączone z powrotem.

Co jeszcze w Firefoksie 8? Wyszukiwanie w Twitterze bezpośrednio z przeglądarki, opcja do ładowania kart na żądanie (przyspiesza to uruchamianie przeglądarki z dużą ilością otwartych kart), a także poprawa wydajności tagów <audio> i <video> oraz płynności animacji elementów interfejsu. Oprócz tego w najnowszej wersji przeglądarki znalazły się nowe elementy HTML5 i CSS3, jak również łatki na szereg ogólnych problemów ze stabilnością Firefoksa. Więcej informacji o nowościach i zmianach jak zwykle znaleźć można na stronie Release Notes, która — przypominamy — do wtorku będzie jeszcze nosić oznaczenie beta.

Przeglądarkę Firefox 8 można pobrać z naszego portalu w wersjach dla systemu Windows, Linux i Mac OS.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama