reklama

Stallman i Ballmer o chmurze

Strona główna Aktualności

O autorze

Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z aplikacjami webowymi, w których nasze dane nie są przetwarzane na naszych komputerach, lecz gdzieś w Internecie. Zazwyczaj wiemy, że są to serwery jakiejś określonej firmy, z której usług korzystamy. Nie wiemy jednak jakie serwery są użyte, ile ich jest ani gdzie się fizycznie znajdują. Dlatego mówimy cloud computing, przetwarzaniu danych w internetowej chmurze, w której zacierają się różne granice. Ten sposób działania oprogramowania staje się coraz popularniejszy wraz ze wzrastaniem ilości i możliwości aplikacji webowych. Teraz zbiegły się w czasie dwa newsy związane z tą tematyką.

Richard Stallman, twórca GNU, Free Software Foundation i propagator idei wolnego oprogramowania, ostro skrytykował tzw. cloud computing. Według niego poleganie na webowych aplikacjach stwarza poważne ryzyko dla wolności i prywatności. Dla Stallmana cała idea cloud computing to moda sztucznie napędzana przez firmy, które chcą kontrolować użytkowników. Dla Stallmana przetwarzanie w chmurze jest głupie i tak samo złe jak własnościowe oprogramowanie. Nawołuje do przetwarzania własnych danych na własnych komputerach przy użyciu wolnego oprogramowania. RMS stwierdza, że przy używaniu aplikacji webowych użytkownicy są bezbronni oddając swoje dane twórcom tychże aplikacji. Innym problemem jest brak interoperacyjności aplikacji webowych. W przypadku programów desktopowych można pokusić się o stworzenie konwertera zmieniającego jeden format na drugi, nawet jeśli nie jest on zbyt dobrze opisany. Przy aplikacjach webowych migracja jest o wiele trudniejsza.

Z kolei Steve Ballmer chce aby strategia Microsoftu wpisywała się w obecne trendy. Zapowiedział bowiem stworzenie systemu operacyjnego mającego pomóc twórcom aplikacji wykorzystujących cloud computing. Jego nazwa nie jest jeszcze znana, na razie jest określany terminem Windows Cloud. Na pewno będzie to projekt całkowicie oddzielny od Windows 7. Ballmer niestety nie podał wielu szczegółów aby nie zepsuć oficjalnego ogłoszenia, które pojawi się w ciągu miesiąca. Przypomniał za to wcześniejsze zapowiedzi, że Microsoft nie zamierza przenosić dużych aplikacji, takich jak Office całkowicie do chmury. Pojawią się jednak webowe narzędzia do prostej edycji dokumentów pakietu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama