Standaryzacja Office XML rozpoczęta na dobre

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiadomości o standaryzacji Office XML ciąg dalszy. ECMA, ciało standaryzujące z siedzibą w Genewie zdecydowało w piątek na konferencji w Nicei o utworzeniu komitetu standaryzującego format dokumentów tekstowych zaproponowany przez Microsoft. Tworząc oficjalny standard na podstawie przedstawionej przez Microsoft specyfikacji opartego o XML dokumentu, dała tym samym palmę pierwszeństwa rozwiązaniu tej korporacji.

Opracowywany standard ma być rozszerzeniem propozycji Microsoft. ECMA ma się także zająć dalsza opieką i rozwojem formatu. Pierwsza wersja pojawić ma się z końcem 2006 roku. Walka o dominację (lub w przypadku Microsoft - utrzymanie przewagi na rynku) toczyła się już od dłuższego czasu, a bronią dzierżoną przez ruch Wolnego Oprogramowania był format OpenDocument, którego implementacja jest częścią m.in. pakietu OpenOffice.

Microsoft zapowiedział, że umożliwia korzystanie z własnego formatu na zasadach royalty-free oraz że nie będzie wyciągał konsekwencji prawnych wobec firm korzystających z technologii biurowych opatentowanych przez Microsoft a związanych z tym formatem. Standardyzacja OpenDocument natomiast może nigdy nie dojść do skutku, gdyż związani z OASIS (ciałem prawnym sprawującym opiekę nad OpenDocument) sponsorzy wyrazili brak zainteresowania oficjalnym procesem standardyzacji. Co ciekawe stan Massachusetts, który silnie naciska na wykorzystanie formatu otwartego w celu wymiany dokumentów, przyjął z sympatią i zainteresowaniem informację od ECMA.

© dobreprogramy
s