Starcie z linuksem

Witam blogerzy.

Czas poszerzyć swoją wiedzę na temat systemów operacyjnych, a awaria systemu Billa Bramy jest do tego idealnym momentem. To jest ten czas, aby wypłynąć na wody bieguna południowego i zapoznać się z uroczymi pingwinami, które albo zdobędą moją sympatię, albo zniechęcą mnie.
Moje wymagania są bardzo małe. Większość aplikacji których używam są multiplatformowe, a do gier służy mi PS3.

Specyfikacja sprzętu:
Model: Compal FL90
Procesor: Intel Core2Duo 2.2 GHz
Pamięć: 2 GB DDR2
Karta graficzna: ATI Radeon 3450 (128 MB RAM)
Dysk twardy: Samsung SSD 830 Series 120 GB

Czy jest możliwe zastąpienie systemu Windows 7, przez system spod znaku pingwina ?

Dobór dystrybucji

Pierwsza i najtrudniejsza decyzja to wybór dystrybucji. Trudność polega przede wszystkim na ich ilości. Z początku nie wiedziałem jak zabrać się za wybór. Przeglądałem różne quizy (Linux Distribution Chooser, jakilinux.org), przeglądałem ranking DistroWatch, lecz dalej miałem mentlik. W końcu przypominałem sobie wpisy użytkownika @lucas_, który gorąco polecał Netrunnera. Zacząłem więc od niego.

Instalacja, pierwsze kroki i ....

Instalacja z płyty LiveCD poszła bardzo gładko (wszystko do wyklikania). Z partycjonowaniem miałem wcześniej styczność, więc tu także nie było problemów. Po pierwszym uruchomieniu badałem cały system, programy, konfiguratory. W końcu wpadłem na genialny pomysł zainstalowania sterowników od AMD. To był koniec epizodu pierwszego, ponieważ błąd w środku instalacji, całkowicie popsuł system. Złe odświeżanie ekranu, brak efektów pulpitu, to były znaki że całkowicie spaprałem robotę. Próbowałem jeszcze znaleźć informacje, które pozwolą na naprawę systemu, lecz poległem po 10 minutach i rozpocząłem reinstalację.

Reinstalacja i sukces

Znów bez problemowo przeszedł proces instalacji. Tym razem jednak darowałem sobie instalacji sterowników, i pozostałem na tych dostarczonych razem z dystrybucją. Czekały mnie za to kolejne zadania konfiguracji systemu, aby jak najbardziej zastąpić Windows 7.
Po kolei:

 • włączyć obsługę TRIM:
 • sudo cp /etc/fstab /etc/fstab.bak
  sudo gedit /etc/fstab
  UUID=(...) / ext4 noatime,discard,errors=remount-ro 0 1
 • Instalacja programów:

  • Google Chrome
  • SMPlayer
  • amarok
  • jDownloader
 • aktualizacja systemu
 • Odczucia po tygodniu

  Aktualnie użytkuję system już od tygodnia, i mimo pierwszego potknięcia, nie zniechęciłem się do tego systemu. Działa bardzo szybko, sprawnie i spełnia moje wymagania. Jeżeli zaś Netrunner znów mnie zawiedzie, to w odwodzie czeka już Chakra 2013.02.