Starcie z linuksem część 2: Wine konratakuje

Witam.

Po prawie miesiącu bezproblemowego używania Netrunnera, postanowiłem zainstalować sobie jakąś gierkę, która zabiłaby krótki czas, czekając na coś. Dokładnie to chodziło o kultową grę Re-Volt. Dzięki takiemu dobrodziejstwu jak wine, w teorii jest to możliwe.

1. Instalacja gry.

Instalacja gry przeszła bezproblemowo. Żadnych błędów i komunikatów. Aż zdziwiłem się że to jest takie proste. Aż za proste ...

2. Uruchomienie i porażka.

Po kliknięciu w ikonę na pulpicie, uruchamia się gra. Wszystko pięknie idzie. Intra i reklamy producenta. Niestety na tym się kończy. Przy ładowaniu menu, wyskakuje błąd i zamyka aplikację.

3. Poszukiwanie informacji.

Szukając informacji, w jaki sposób mógłbym uruchomić Re-Volta, natrafiłem na dość ważną wiadomość. Do tej gry powinna być wgrana łatka 1.20, dzięki której można uruchamiać ją na systemach XP, Vista i 7.
Jak więc było napisane, tak zrobiłem. Ściągnąłem i wgrałem łatkę do folderu z grą.

4. Progres i porażka.

Po uruchomieniu gry, znów dobrze działa intro i reklamy. Gra się ładuje. Niestety obraz staje w miejscu (obraz ładowania) a dźwięk idzie dalej. Słychać jak chodzi się menu, a wciskając cały czas Enter, uruchamia się wyścig. Niestety nic nie widać.

5. PlayOnLinux, może on ?

Natrafiając na ten projekt, wiązałem z nim wielkie nadzieje. Na stronie było napisane, że obsługuje Re-Volt'a. Nie zastanawiając się dłużej pobrałem aplikację, wiążąc z nim ostatnie nadzieje.
Niestety mój hurraoptymizm szybko legł w gruzach, gdy okazało się, że PlayOnLinux obsługuje tylko wersję gry w formie ZIP (ja miałem ISO), ściągniętą z odpowiedniej strony (która jest podana w instalatorze).

Porzuciłem zabawę z uruchamianiem tej gry na jeden dzień.

6. Winehq.org, zbawienie.

Na drugi dzień znów zabrałem się za uruchomienie tej gry. Niestety nie mogłem znieść myśli że gra jest obsługiwana przez wine, a u mnie nie może zadziałać. Przeszukując internet, trafiłem na tą fantastyczną stronę. Są tam opisane wszystkie wersje gry, które się testowało na wine, i opisane konfiguracje potrzebne do uruchomienia gry. Podążając za wskazówkami, ściągnąłem biblioteki dplayx.dll i dpwsockx.dll, przekopiowałem do folderu system32, i ustawiłem natywną regułę dla obu bibliotek. Do tego jeszcze ściągnąłem z podanego tam linku, nieoficjalną łatkę w wersji alfa.

7. Uruchomienie i sukces :)

Prawdę mówiąc, po wcześniejszych porażkach, myślałem że nie ma rozwiązania do mojego problemu, że to wina systemu lub jakiś zależności. Ale ku mojemu zdziwieniu Re-Volt ruszył i mogę spokojnie marnować czas, sterując dziecięcymi autkami :)