reklama

Start Screen Unlimited, czyli ulepszanie ekranu Start w Windows 8/8.1 bez pomocy Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Większość użytkowników Windows 8 z czasem przyzwyczaja się do ekranu Start, ale rzadko kiedy się słyszy, by ktoś podchodził do tego następcy menu Start z entuzjazmem. Nie zmieniły tego ulepszenia wprowadzone w Windows 8.1, prawdopodobnie nie zmienią tego ulepszenia przygotowywane w ramach wydania Update 1. Interfejs uruchamiania aplikacji nie jest bowiem taki najgorszy na komputerach z ekranem dotykowym, ale dla użytkowników klawiatury i myszki stanowi w najlepszym wypadku dodatkowy krok na drodze do uruchomienia klasycznego pulpitu. Są jednak tacy, którzy wciąż wierzą w ekran Start – i próbują go ulepszać na własną rękę.

Ciekawą niezależną aplikacją, której autorzy postawili sobie takie zadanie, jest Start Screen Unlimited. Wprowadza ona dodatkowy element interfejsu na ekranie Start Windows 8/8.1 – pasek narzędziowy, który można umieścić w dowolnym miejscu. Pasek przynosi szybki dostęp do wyszukiwarki Google, zegarek z datą, menu zasilania (pozwalające na wyłączenie systemu, zrestartowanie go, uśpienie lub zahibernowanie), przycisk narzędziowy, dający na razie szybki dostęp do panelu sterowania oraz przycisk pomocy, pozwalający zaktualizować aplikację, pozostawić swoje opinie czy kupić wersję płatną.

Narzędzie dostępne jest bowiem w podstawowej wersji za darmo. Wersja płatna, kosztująca 45 zł za roczną subskrypcję, przynosi dodatkowo trójwymiarowe menu, wsparcie techniczne, automatyczne aktualizacje i prawo dostępu do nowych funkcjonalności, zanim trafią one do użytkowników wersji darmowej. To ostatnie jest szczególnie istotne, gdyż w swojej obecnej postaci Start Screen Unlimited za chwilę straci rację bytu – podobne dodatki do ekranu Start przynosi bowiem Windows 8.1 Update 1.

Autorzy opisywanej aplikacji powinni więc przede wszystkim postawić na pełną konfigurowalność layoutu (by np. można było pasek narzędziowy ustawić w pionie, modyfikować wyświetlane przyciski, dodawać rozmaite widżety w rodzaju monitorów procesora czy pamięci). Na razie w planach jest dodanie obsługi szybkich menu, dzięki którym najczęściej wykonywane czynności będzie można dodać do jednego menu, z którego ich wywołanie ma sprowadzać się do kilku kliknięć.

Póki co Start Screen Unlimited wygląda po prostu na dowód możliwości obejścia ograniczeń ekranu Start – choć użyteczny już w obecnej postaci, w przyszłości powinien doczekać się jeszcze lepszych klonów. Może dzięki temu przyjdzie czas, gdy zapomnimy o narzekaniach na niedociągnięcia interfejsu Modern UI.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama