Stary lis wciąż rządzi, młody lisek goni czołówkę

Strona główna Aktualności

O autorze

Najnowsze wyniki badań popularności przeglądarek internetowych wśród polskich Internautów gemiusTraffic prezentują sytuację na rynku przeglądarek w ciągu pierwszych dwóch tygodni od premiery finalnej wersji Firefoksa 3.0.

Zdziwią się zapewne Ci, którzy przypuszczali, że okres ten upłynie pod znakiem masowych migracji użytkowników Firefoksa 2.x na wersję 3, z drugiej jednak strony Firefox z tygodnia na tydzień zyskuje i to znacząco, po dwóch tygodniach niemal doganiając Operę 9.x, która niedawno obchodziła pierwsze urodziny.

Według najnowszych badań gemiusTraffic, za okres 24-30 czerwca br z Firefoksa 2.x korzysta 32.9% polskich internautów (spadek w stosunku do poprzedniego tygodnia o 2,3 punktu procentowego), z Internet Explorera 6 korzystało - 31.3% (spadek o 0,3). Trzecią pod względem popularności przeglądarką jest nadal Internet Explorer 7 - 21,9% (spadek o 0,1), kolejna pozycja to Opera 9.x - 6,3% (bez zmian) natomiast kolejna pozycja to nabierający tempa Firefox 3 - 5,2% (wzrost o 2,7). Na następnych pozycjach plasują się Firefox 1.x (jako ostatnio przekraczający nieznacznie próg jednego procenta), IE 5.x oraz Safari 3.x (obie po 0,2%).

Nadal w kategorii grup przeglądarek (zsumowane wyniki wszystkich wersji) wyraźnie prym wiodą przeglądarki z Redmond z wynikiem 53,4% (spadek o 0,4), Firefox łącznie osiągnął wynik 39,4% (wzrost o 0,4).

Tradycyjnie już, zestawiamy powyższe wyniki z danymi systemu statystyk stat24.com, który wykorzystywany jest do monitorowania oglądalności vortalu dobreprogramy. Wśród Czytelników dobrychprogramów najnowszy lisek znacznie szybciej zdobywa uznanie niż pośród ogółu polskich Internautów. Zacznijmy jednak od ścisłej czołówki. Najczęściej używaną przez Was przeglądarką jest Firefox 2 - 29,6%, kolejne pozycje zajmują: IE 6 - 19,7%, IE 7 - 18,5%. Firefox 3 jest już tuż, tuż za przeglądarkami Microsoftu z wynikiem 18,4%. Opera z wynikiem 11,41% jest ostatnią przeglądarką, którą wykorzystuje więcej niż 1% użytkowników.

© dobreprogramy
s