Statystyki na weekend: jak traktujemy nasze telefony i czym one dla nas są?

Strona główna Aktualności

O autorze

Weekend to czas rozluźnienia, stąd też prócz zapoznania się z grą na weekend, warto zrelaksować się przy ciekawych statystykach związanych ze smartfonami i ich właścicielami. Dowiemy się m.in. jak często telefon spada na ziemię oraz ile osób woli stracić partnera niż swoje urządzenie mobilne.

Firma Tech21, zajmująca się akcesoriami i sprzętem do ochrony urządzeń mobilnych, przeprowadziła ankietę wśród swoich klientów. Przebadała ona ponad trzy tysiące osób, a wyniki są więcej niż ciekawe.

Na początek pod lupę weźmy uszkodzenia fizyczne. 90% osób raz w miesiącu upuszcza telefon, a największym pechowcom zdarza się to aż sześć razy w ciągu jednego miesiąca. Zatem kupno silikonowych etui i innych ochronnych akcesoriów jest całkiem dobrym pomysłem, jeśli nie chcemy, aby nowy smartfon po kilku tygodniach witał nas pękniętym ekranem. Oczywiście ten element telefonów jest najważniejszy z punktu widzenia użytkowania. Nie dziwi zatem to, że 80% z badanych uważa, że naprawa uszkodzonego ekranu jest rzeczą obowiązkową. Będąc jeszcze przy uszkodzonych urządzeniach mobilnych, wspomnijmy o skutkach takiego wypadku. 38% ankietowanych przyznało się, że wizja wydania pieniędzy na naprawę telefonu znacząco wpływa na pogorszenie humoru, zatem w tym przypadku wizyta w serwisie może zdziałać więcej, niż zjedzenie gorzkiej czekolady.

Wspomnijmy jeszcze o tym jak telefony wpłynęły na nasze kontakty międzyludzkie. Ogólnie, aż 77% osób stwierdziło, że smartfon stał się ważniejszy w ich życiu niż pięć lat temu. Nie ma się czemu dziwić. Tanie połączenia i dostęp do internetu, a także zwiększenie znaczenia Facebooka sprawiło, że bez smartofnu nie ruszamy się z domu. Stąd też jeśli zapomnimy telefonu, to taka sytuacja dla jednej trzeciej z badanych jest niezmiernie stresująca. Brak kontaktu z rodziną i znajomymi powoduje dyskomfort i niepotrzebną irytację. Co więcej, połowa osób, która wzięła udział w badaniu, stwierdziła, iż woli zapomnieć portfela, niż nie wziąć z sobą telefonu. Nie dziwi to, jeśli spojrzymy na rynek mobilny. Banki wydają aplikacje na smartfony, w których możemy zrobić przelew, czy zapłacić za zakupy w sklepie. Płatność zbliżeniowa, a także możliwość płacenia przez Facebooka, również sprawia, że smartfon bywa postrzegany na równi z portfelem czy kartą płatniczą.

Na koniec zostawiłem dość niepokojącą statystykę. Prawie jedna czwarta osób, które wzięła udział w badaniu, jest baldziej skłonna porzucić partnera, aniżeli rozstać się z telefonem. Czyżby wizja bycia offline i niemożności odebrania wiadomości tekstowej była aż tak straszna? Chyba jednak warto czasem zostawić urządzenie mobilne na boku, wyjść na świeże powietrze, spotkać się z ludźmi bez sprawdzania co chwilę tablicy na Facebooku czy „checkinowania” się poprzez Foursquare.

© dobreprogramy

Komentarze