Statystyki z naszego podwórka

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj firma Nielsen/NetRatings opublikowała raport dotyczący popularności przeglądarki Firefox w sieci. W raporcie zwrócono uwagę na potężny wzrost zainteresowania aplikacją w ciągu ostatniego roku, a także na stosunek ilości zainteresowanych pośród płci pięknej i mężczyzn. Dziś jednak tego typu raporty powstają "jak grzyby po deszczu", jesteśmy karmieni wciąż nowymi danymi statystycznymi, raz Firefox ma 7% rynku raz 15%, ale tak naprawdę są to dane nie z naszego podwórka :-) Tym razem więc postanowiliśmy przedstawić dane na temat popularności przeglądarek pośród naszych Czytelników.

Porównywalne statystyki posiadamy od maja 2003 roku dlatego też postanowiliśmy porównać trzy okresy: marzec 2005, marzec 2004 i maj 2003 roku. Dane są dosyć sugestywne i dają sądzę przejrzysty obraz rozwoju rynku przeglądarek na przestrzeni niemal 2 lat.

Nazwa przeglądarki marzec 2005 marzec 2004 maj 2003
Internet Explorer

76,2 %

87,6 %

93,1 %

FireFox

12,8 %

0,7 %

-

Opera

8,4 %

5,7 %

3,8 %

Mozilla

1,7 %

1,6 %

1 %

Netscape

0,2 %

0,2 %

0,4 %

Konqueror

< 0,1 %

< 0,1 %

0,1 %

Firebird/Phoenix

< 0,1 %

0,3 %

1,0 %

Safari

< 0,1 %

-

-

Inne

0,2 %

3,3 %

0,1 %Powyższe statystyki wyraźnie prezentują wzrost, zwłaszcza w ciągu ostatniego roku, popularności "przeglądarek alternatywnych" kosztem MS Interent Explorera. W ciągu badanego okresu (22 miesiące) przeglądarka IE straciła 16,9 procenta udziału w rynku, Opera notowała systematyczny wzrost popularności od 3,8 do 8,4 procenta, Firefox (wcześniej Phoenix/Firebird) zanotował natomiast kolosalny przyrost przez ostatni rok - 12,1 procenta. Netscape utrzymuje się stale na nieznaczącym poziomie.

Zamieściliśmy informacje o przeglądarce Konqueror ponieważ pojawia się w naszych statystykach jednak nie należy tych wyników w żaden sposób porównywać z konkurencją ze względu na to, iż jest to aplikacja przeznaczona dla systemów Linux. Z racji naszego profilu ilość użytkowników Linuksa w naszym serwisie jest minimalna, więc te dane nie są adekwatne.

Zwraca uwagę, że Opera i Firefox w zasadzie solidarnie odbierają użytkowników liderowi (nie jesteśmy oczywiście w stanie prześledzić jak faktycznie przebiega migracja użytkowników, możemy jednać snuć hipotezy ;-) wydaje się, że nie ma tak naprawdę silnej konkurencji między nimi, a wręcz wspólnie tworzą koniunkturę ucieczki od IE.

Analizując jednak powyższe wyniki należy pamiętać o dwóch czynnikach, które na pewno w jakiś sposób wpływają na dane. Po pierwsze serwis dobreprogramy.pl jest odwiedzany głównie przez osoby zainteresowane nowościami w oprogramowaniu, poszukujące nowych rozwiązań. W związku z tym dokonują one świadomego wyboru aplikacji, z których korzystają. Niewątpliwie ma to wpływ na lepsze wyniki przeglądarek alternatywnych niż można by się spodziewać podczas badania ogółu polskich Internautów.

Jest jeszcze drugi czynnik, który wydatnie wpływa na tego rodzaju dane statystyczne. Warto pamiętać, że nadal tak znacząca przewaga przeglądarki z Redmond nie wynika jedynie z przyzwyczajenia, integracji z systemem bądź małej orientacji użytkowników czy wręcz wysokiej oceny użytkowników. Na tak dobre wyniki niewątpliwie duży wpływ mają nakładki na IE, które bazując na jej silniku oferują wiele nowoczesnych funkcji i z powodzeniem rywalizują z Firefoksem czy Operą. W statystykach takie aplikacje jak Avant Browser czy Maxthon nie figurują, a większość ich użytkowników z "gołego" IE by nie skorzystało.

© dobreprogramy
s