Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

UEFA a chmura, stracona okazja

Ostatnio często mówi się o rozwiązaniach w chmurze i do czego mogą być przydatne. Opiszę tu bardzo dobry przykład jak zmarnowano okazję skorzystania z dobrodziejstw tej technologii i to na przykładzie dość „gorącym”.

Od 1 marca od godziny 16 można zamawiać bilety na Euro 2012, albo może ludzie próbują. Strona po prostu nie wytrzymuje obciążenia i widać głównie taki obrazek.

A jak by można do tego wykorzystać chmurę?

Otóż, jak można przeczytać w wielu miejscach opisujących rozwiązania w chmurze, jest to usługa (w tym przypadku przydatne będzie PaaS) umożliwiająca praktycznie nieograniczone skalowanie naszej aplikacji, i co ważne płacimy tylko za wykorzystaną przestrzeń na dysku, operacje transakcji SQL itp. Generalnie płaci się tylko za czas pracy serwerów w DataCenter. UEFA powinna więc tą podstroję przenieść do rozwiązania w chmurze i tam ją uruchomić na ten jeden miesiąc. Do tego jeśli spojrzymy, to widać że aplikacja do zamawiania biletów jest napisana w ASP.net więc jej przeniesienie do Azure jest bajecznie proste. A co by to dało? Ano tyle że w telewizji nie było by informacji że bilety są ale ich nie ma, a osoby zainteresowane już by się zapisały i byłby spokój. A tak trzeba czekać. A dzięki chmurze mogli mieć działające, bardzo wydajne rozwiązanie na jeden miesiąc. Po miesiącu by je wyłączyli, zapłacili rachunek i tyle. Nie ma dodatkowego sprzętu, wszyscy są zadowoleni, po prostu bajka.

Inne rozwiązania

Oczywiście jest jeszcze jedno rozwiązanie z którego mogła skorzystać UEFA czyli rozbudowa własnej serwerowni. Ale czy to miało by jakiś sens? Zrobić gigantyczną rozbudowę własnej infrastruktury tylko na jeden miesiąc? Moim zdaniem nie ma to sensu, niepotrzebne koszty a następne takie obłożenie serwerów w końcu dopiero za 4 lata.

Podsumowując więc

UEFA straciła fajną okazję do wykorzystania nowoczesnych technologii i zmniejszenia stresu kibiców. A może to Microsoft, Google czy Amazon straciły wspaniałą okazję do reklamy swego rozwiązania?
 

Komentarze

0 nowych
masakra   5 #1 02.03.2011 10:58

Bardzo mnie właśnie ciekawi czy to firmy (w tym moja) przespały taką okazję, czy może jednak po stronie organizatora nie było woli i chęci skorzystania z rozwiązań w chmurze.

Ale faktycznie - jest to idealny przypadek kiedy chmura sprawdziłaby się świetnie.

skandyn   10 #2 03.03.2011 11:20

@masakra

Na stronie Komputer Świat jest test telefonu HTC HD7 z Windows Phone 7 z Twoim awatarem w tle?

http://www.komputerswiat.pl/testy/sprzet/telefony-komorkowe/2011/03/test-htc-hd7...

Pozdrawiam.

slawolp   3 #3 03.03.2011 12:47

Wygląda że tak, w końcu autor recenzji i masakra są znajomymi na facebooku.

skandyn   10 #4 03.03.2011 14:11

Tak mi się jakoś przypadkowo ten awatar dzisiaj rzucił w oczy.

Wracając do artykułu to próbuję od samego początku wejść na portal biletowy UEFA EURO 2012 i można sobie czekać niewiadomo ile czasu.

Pozdrawiam.

max1234   11 #5 03.03.2011 16:35

Jeśli chcecie się szybko dostać do serwisu biletowego, włączcie sobie angielską wersję językową - pasek posuwa się o wiele szybciej, niż w polskiej (w polskiej to może trwać w nieskończoność, a w angielskiej 20-90 minut).

A jak ktoś zna niemiecki, to i niemiecką wersję (najlepiej w godzinach nocnych lub porannych, wtedy 2-5 minut czekania i wejdzie) :D

Prędkość przesuwania się paska zależy od danej godziny. Najlepiej to wejść w godzinach nocnych i porannych (23:00 - 11:00).

A co do chmury to by się jak najbardziej sprawdziło - kibice by się nie denerwowali ;)

szymon189   10 #6 04.03.2011 02:05

UEFA nie jest wcale załamana tym, że serwery nie wytrzymują. Teraz mają kolejny argument dzięki, któremu mogą bronić się od wprowadzenia technologi w spornych sytuacjach. Już można było usłyszeć podczas ceremonii otwarcia sprzedaży biletów.
"Teraz rozumiecie chyba, dlaczego jestem przeciwny nowoczesnym technologiom w futbolu" - skomentował z uśmiechem Platini.

XeonBloomfield   5 #7 04.03.2011 09:47

@szymon189 | 04.03.2011 2:05:

Nie ma jak cud techniki w kurtynie.

XeonBloomfield   5 #8 04.03.2011 09:48

@StawikPiast:

Co jak co, ale wpis genialnie dobrany do panującej sytuacji.

Stracili po prostu dobrą okazję.