reklama

Steam dla Linuksa w testach, nowe sterowniki NVIDII dwukrotnie szybsze

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Steam dla Linuksa, który od kilku tygodni trzyma w napięciu miłośników systemu z pingwinkiem, wszedł do fazy testów i trafił do rąk pierwszych użytkowników. Poza zapowiedzianymi wcześniej Team Fortress 2 i Serious Sam 3: BFE na platformie można znaleźć jeszcze 24 inne pozycje, głównie wyprodukowane przez niezależne studia i znane z Humble Bundle, jest więc czym pobawić się na starcie.

Do zamkniętych testów za pośrednictwem ankiety uruchomionej w zeszłym tygodniu zgłosiło się ponad 60 tysięcy osób i to spośród nich została wybrana pierwsza grupa testerów. Kiedy klient osiągnie odpowiedni poziom stabilności, rozpoczną się oczywiście testy publiczne. Oficjalnie Steam beta dla Linuksa wspiera jedynie Ubuntu 12.04, ale zostanie wydany także na inne dystrybucje — po prostu większość zainteresowanych osób, z którymi Valve miał wcześniej kontakt, używa Ubuntu. Priorytetem będą dystrybucje, od których użytkowników właściciele platformy uzyskają najwięcej informacji, na razie nie ma żadnych konkretnych terminów wydania klienta i gier dla innych dystrybucji.

Valve jednak nie starał się szczególnie zabezpieczyć testowanego klienta, więc szybko na Reddicie znalazła się instrukcja dostania się do testów bez zaproszenia. Wystarczy pobrać paczkę, zainstalować, zalogować się na swoje konto, zamknąć okienko informujące o niedopuszczeniu do testów, a następnie z konsoli podać aplikacji odpowiedni odnośnik (czyli wpisać: steam steam://open/games). I gotowe. Niestety, nie wszystkie gry w ten sposób zadziałają.

Z rozpoczęciem testów Steam dla Linuksa zbiegło się w czasie wydanie nowych sterowników do kart NVIDII dla systemu z pingwinkiem. Wersja R310 dla kart z serii 600 ma na razie status testowej, ale jest warta uwagi z powodu dwukrotnego skoku wydajności w porównaniu z wersją R304. W testach okazało się bowiem, że na przykład w Left 4 Dead 2 możliwe jest osiągnięcie 301 fps, podczas gdy na starszych osiągano zaledwie 142 fps na tej samej karcie (GeForce GTX 680). Zombie będą więc na Linuksie jeszcze szybsze ;).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić