r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Stellarium 0.17.0

Strona główna Mac Edukacja i nauka Fizyka i astronomia
Pobierz program przy pomocy Asystenta pobierania Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Stellarium to bezpłatny program, który zastąpi domowe planetarium. Autorzy programu przywiązują ogromną wagę do wiernego odwzorowania układu ciał niebieskich, oglądanych na wirtualnym niebie z dowolnego miejsca na Ziemi i w dowolnym momencie historii.

Galeria programu

Podstawowy katalog obiektów obejmuje ponad 600 000 gwiazd, dodatkowe katalogi zawierają ponad 210 milionów gwiazd. Mgławice można oglądać na zdjęciach, których galeria obejmuje cały katalog Messiera, a także planety i ich księżyce. Bardzo realistycznie pokazywana jest Droga Mleczna, atmosfera oraz wschody i zachody Słońca. Ponadto program zawiera asteryzmy i ilustracje gwiazdozbiorów z ponad 20 systemów, opracowanych przez kultury z całego świata.

Na obrazie nocnego nieba można włączyć widok mrugających i spadających gwiazd, symulować zaćmienia i supernowe. Mapę można wyposażyć w siatki azymutowe różnego rodzaju. siatki równikowe i azymutalne

Podstawową zaletą interfejsu programu jest możliwość sterowania wirtualnym teleskopem, który został wyposażony w zaawansowaną optykę, zdolną pokazywać nam odległe obiekty w ogromnym powiększeniu. Można także włączyć tryb „rybiego oka”, by obserwować niebo tak samo, jak jest wyświetlane na kopułach planetariów. Użytkownik może także sterować upływem czasu, by obserwować zmiany na niebie. Planetarium można sterować zarówno myszką, jak i skrótami klawiaturowymi.

Stellarium można rozszerzać z pomocą różnych wtyczek. Mogą one dodać do programu widok sztucznych satelitów, symulację okularu, dodatkowe opcje teleskopy i tym podobne. Można także dodawać informacje na podstawie źródeł w Sieci i pisać własne skrypty.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Stellarium 0.14 – darmowe planetarium jeszcze bardziej precyzyjne

20
OPROGRAMOWANIE 26.10.2015 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Po pół roku prac programiści skupieni wokół projektu Stellarium, czyli darmowego, domowego planetarium, wydali wersję 0.14 programu dla systemów Windows i OS X. Autorzy programu przywiązują ogromną wagę do wiernego odwzorowania układu ciał niebieskich, oglądanych na wirtualnym niebie z dowolnego miejsca na Ziemi i w dowolnym momencie historii. Ostatnia aktualizacja jeszcze poprawia dokładność symulacji, wprowadzając model IAU2006 dla precyzyjnych obliczeń oraz symulację nutacji (drganie osi obrotu ciał). Pozycje planet zaś są obliczane na podstawie semianalitycznej teorii VSOP87…

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
Nikt nie napisał jeszcze komentarza, możesz być pierwszy!
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.