Stephenson's Rocket: niezależny programista uczy Valve, jak instalować SteamOS-a

Strona główna Aktualności

O autorze

Premiera SteamOS-a, zbudowanego przez Valve na bazie Debiana systemu operacyjnego dla konsolopodobnych komputerów Steam Machines, wzbudziła ogromne zainteresowanie internautów. Ze SteamOS-a może bowiem skorzystać też każdy, kto ma pod ręką zwykłe PC – o ile oczywiście poradzi sobie z instalacją i spełni określone wymagania sprzętowe. Z dostarczaną przez Valve oficjalną wersją systemu było bowiem sporo problemów, których przezwyciężenie wymagało dobrej znajomości Linuksa. Narzekać nie można było, SteamOS wciąż jest w fazie beta, każdy kto go instalował, godził się z możliwymi niedociągnięciami.

Społeczność wzięła więc sprawy w swoje ręce. Kilka dni po premierze zadebiutował projekt o nazwie Ye Olde SteamOSe, przynoszący liczne poprawki w zakresie instalatora, obsługi sprzętu, konfiguracji dźwięku i grafiki, stabilności połączeń Wi-Fi czy obsługi partycji NTFS. Valve zareagowało bardzo szybko, przyjmując do swojego projektu wszystkie ulepszenia wprowadzone przez Ye Olde SteamOSe. Aktualna wersja SteamOS-a (którą pobrać możecie tutaj) po prostu by nie zaistniała, gdyby nie praca człowieka podpisującego się jako directhex i jego kolegów.

Wchłonięcie YeOldeSteamOS-e przez SteamOS-a nie oznacza jednak końca starań ambitnego dewelopera. Jego nowy projekt, który otrzymał nazwę Stephenson's Rocket, ponownie może wpędzić Valve w kompleksy. To zmodyfikowany instalator aktualnej wersji SteamOS-a, który pozwala na zainstalowanie go na praktycznie każdym sprzęcie (także na maszynach wirtualnych), dając przy tym użytkownikom znacznie większą swobodę.

W przeciwieństwie do SteamOS-a, „parowa lokomotywa” zapewnia bowiem obsługę praktycznie wszystkich układów Wi-Fi wspieranych przez Linuksa, pozwala na zmianę rozmiarów partycji (w tym NTFS), wykorzystanie wolumenów logicznych czy macierzy RAID, uruchamia się także na starszych Radeonach, wykorzystując wówczas otwarte sterowniki (SteamOS wymaga co najmniej Radeonów HD5xxx) i zapewnia narzędzia do automatycznego aktualizowania systemu. Już niebawem Stephenson's Rocket zapewni też obsługę starych kart Nvidii, niewspieranych już przez aktualny sterownik nvidia-glx.

Directhex przygotował kilka przewodników wideo, wyjaśniających wszystkie kwestie związane z instalacją SteamOS-a za pomocą Stephenson's Rocket. Oto pierwszy z nich:

ISO instalacyjne „parowej lokomotywy” jest do pobrania tylko przez sieć BitTorrent. Jest to przeróbka oficjalnego ISO Valve z 17 lutego br. Plik ziarna dostępny jest tutaj. Valve do tej pory nie skomentowało projektu, ale na pewno będzie się mogło dzięki niemu wiele nauczyć.

© dobreprogramy

Komentarze