Stereo na nasze czasy: starą wieżę zastąpić może sieciowy głośnik Polk Audio OMNI S6

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiele dobrych rzeczy można ściągnąć z Chin, ale raczej wśród nich nie znajdziecie głośników. Te lepiej szukać gdzie indziej. Nam spodobały się produkty firmy Polk Audio, dobrze znanej na amerykańskim rynku Hi-Fi. Zaczęły się one pojawiać też na polskim rynku, co jest dobrą wiadomością, bo łączą w sobie naprawdę dobry dźwięk, niezłą ergonomię, i konkurencyjną jak na tę klasę sprzętu cenę. Mieliśmy ostatnio okazję posłuchać dźwięku z bezprzewodowego głośnika aktywnego OMNI S6. Mówiąc w skrócie – jest to to sprzęt, który chce się postawić w salonie, który spokojnie może zastąpić klasyczny zestaw stereo.

Zajmująca niewiele miejsca (22×32×15 cm) minimalistyczna konstrukcja to monolityczna bryła w kolorze białym lub czarnym (do wyboru), z dwoma 4-calowymi średniotonowymi głośnikami odpowiadającymi za większość obsługiwanej częstotliwości dźwięku, uzupełnionymi dwoma wysokotonowymi głośnikami 0,75 cala. Zapewniać to ma według producenta zakres częstotliwości od 70 Hz do 18 kHz. Dynamika dźwięku jest naprawdę fajna, nie odbiega od tego, co można usłyszeć z drogich zestawów stereo z wydzielonym wzmacniaczem. Konstrukcja o szczytowej mocy 100 W swobodnie sobie radzi z nagłośnieniem większych pomieszczeń, o powierzchni do 25 m2.

Nie byłoby to urządzenie jednak na tyle interesujące, by o nim pisać na naszych łamach, gdyby nie to, że de facto to niezła końcówka dla internetowego radia. Pierwszą rzeczą, jaką zrobimy konfigurując OMNI S6, będzie połączenie głośnika z domową siecią Wi-Fi (a nie jakimś niestabilnym Bluetoothem) – obsługiwane są zarówno pasma 2,4 jak i 5 GHz, a dźwięk przekazywany jest po DTS Play-Fi. W tym celu instaluje się smartfonową aplikację (dostępną na Androida i iOS-a), uruchamia ją, wyszukując oczekujące na połączenie urządzenie, a następnie podając hasło do sieci dla głośnika.

Do podstawowego sterowania służy oczywiście zestaw przycisków na frontowym panelu, ale do bardziej zaawansowanych funkcji wykorzystuje się oczywiście wspomnianą mobilną aplikację. Pozwala ona na słuchanie muzyki z takich źródeł jak wszelkie radia internetowe, usługi streamingowe Spotify, Deezer czy TIDAL, jak również pliki przechowywane na NAS-ie, pececie, czy urządzeniu mobilnym.

Aplikacja pozwala też na sterowanie systemem wielostrefowym – z kilkoma, a nawet kilkunastoma urządzeniami Polk Audio z serii OMNI. Każdy użytkownik może mieć swoją strefę (np. pokój), może też kontrolować kilka urządzeń naraz z jednego smartfonu czy tabletu. Tak samo można grupować głośniki do odtwarzania w trybie stereo i płynnie regulować głośność przy przechodzeniu między strefami.

Cena tego bezprzewodowego głośnika u oficjalnego dystrybutora to 1799 złotych. Tanio nie jest, ale jak wspomnieliśmy, to po prostu nowoczesny zamiennik klasycznych zestawów stereo, które przecież nigdy tanie nie były.

© dobreprogramy