r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Steve Jobs jak Statua Wolności?

Strona główna AktualnościINTERNET

Steve'a Jobsa można kochać albo nienawidzić, ale trudno nie uznać jego wpływu na obecny kształt urządzeń, którymi posługujemy się na co dzień. Doceniając ten wkład w rozwój otaczającego nas świata, w ciągu niecałych trzech miesięcy po jego śmierci w Budapeszcie stanął upamiętniający pomnik z groteskowo zakrzywionymi palcami dłoni. Nie będzie Węgier pluł nam w twarz — pomyśleli zapewne Amerykanie, którzy postanowili stworzyć własną rzeźbę w iście hollywoodzkim stylu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie można ją porównać do… Statuy Wolności.

Pomysłodawcy projektu ostrożnie studzą zapał — podstawowym celem zbiórki pieniędzy jest pomnik naturalnej wielkości. Po konsultacjach z rzeźbiarzami i firmami przewozowymi koszt wykonania go oszacowano na 50 tys. dolarów (wliczono w to cenę za przewiezienie pomnika do wybranego przez fundatorów miejsca w okolicach Zatoki San Francisco). Jeśli jednak uda im się zebrać większą sumę, rozmiar rzeźby ma rosnąć wprost proporcjonalnie do budżetu. Mimo że Steve Jobs do niskich osób nie należał — szef Apple liczył sobie 188 cm — z prostych obliczeń wynika, że koszt wyprodukowania i przewiezienia rzeźby wynosi ok. 26 596 dolarów za metr. Wspomniana już Statua Wolności wraz z cokołem ma 93 metry wysokości, co oznacza, że do stworzenia porównywalnego pomnika autorzy potrzebują mniej więcej 2,473 mln dolarów. Niby dużo, ale z drugiej strony chyląca się ku upadkowi zbiórka na smartfona Ubuntu Edge zgromadziła w ciągu doby ponad 3 mln dolarów, które z nawiązką wystarczyłyby do sfinansowania ambitnego projektu.

Autorzy zbiórki nie ukrywają, że liczą na pozytywne emocje związane z filmem Jobs, który trafił dziś do kin w Stanach Zjednoczonych (w Polsce premierę zaplanowano na 30 sierpnia). Do wyznaczonej na 14 października granicy pozostało sporo czasu, ale może nie obyć się bez nerwówki — póki co na koncie znalazło się… 75 dolarów.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.