Sto tysięcy artykułów w Google Knol... ale co z tego?

Strona główna Aktualności

O autorze

Zapowiadany

jeszcze w 2007 roku, a uruchomiony w lipcu 2008 Google Knol, usługa Google z naukowymi i specjalistycznymi publikacjami pisanymi przez samych użytkowników, doczekał się stutysięcznego artykułu. Pomimo tego Wikipedia może spać spokojnie, jej pozycja jest niezagrożona.

Najważniejszą cechą Google Knol wyróżniającą go od Wikipedii miała być rzetelność - artykuły pisane są tam wyłącznie przez specjalistów w danej dziedzinie, którzy mogą zamieszczać je nieodpłatnie lub zwyczajnie pobierać honorarium. Pomimo bazy stu tysięcy artykułów Knol nie jest jednak popularny wśród użytkowników i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się zmienić. Nawet we własnej wyszukiwarce Google artykuły z Knola pojawiają się daleko za innymi witrynami (i jak na ironię, również za Wikipedią). Jakość artykułów też nie zachwyca - wiele z nich to krótkie streszczenia, wrzucone "na szybko", często z nadzieją na łatwą gotówkę za publikację.

Wygląda więc na to, ze Knol nie będzie konkurencją dla Wikipedii - ewoluuje raczej w inną stronę, a plany stworzenia "Google Wikipedii", jeśli w ogóle kiedykolwiek były, ewidentnie nie powiodły się. Duże zaangażowanie Google nie pozwala jednak od razu spisać projektu na straty. Być może coś się jeszcze odmieni - firma zmieni strategię, uporządkuje publikacje lub wymyśli nowy sposób prezentacji treści? Jedno jest pewne - jeśli w ciągu najbliższych miesięcy w życiu Knola nie stanie się nic przełomowego, projekt prędzej czy później skończy tak jak Google Notebook, Mashup Editor i kilka innych...

© dobreprogramy