r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Straż pożarna apeluje, byśmy nie ładowali telefonów nocą

Strona główna AktualnościSPRZĘT

Rok 2016 w świecie smartfonów to oczywiście premiery nowych modeli. Jednak to nie ich prezentacje były najgłośniejsze, a te wszystkie afery z wybuchającymi, a raczej zapalającymi się egzemplarzami. Prym wiódł Samsung Galaxy Note 7, ale nie zabrakło niepokojących wieści od użytkowników innych modeli Samsunga, a także sprzętu Apple i innych producentów. Głos w sprawie postanowiła zabrać polska straż pożarna, która zaleciła, by nie ładować smartfonów nocą.

Jeśli w ciągu ostatniego roku śledziliście informacje o nowych smartfonach, to z pewnością zauważyliście, że zwiększyła się liczba zgłaszanych incydentów z zapalającymi się urządzeniami. Większość sytuacji nie doprowadziła do poparzeń właściciela czy innych poważnych skutków, ale brakowało niewiele. Niektórzy zostawiali swój smartfon podłączony do ładowarki na całą noc, budząc się w momencie, gdy palące się urządzenie zdążyło już uszkodzić mebel, na którym się znajdowało. Wszystko mogło skończyć się znacznie gorzej – ogień mógł rozprzestrzenić się, poważnie parząc właściciela czy mógł spalić cały dom.

Niestety, użytkownicy smartfonów nie potrafią wyciągnąć wniosków, a czasami wręcz sami proszą się o tragedię. Podłączamy nasze urządzenia do ładowarki na całą noc, bo tak jest najwygodniej. Budzimy się z akumulatorem naładowanym w 100%, który powinien wystarczyć do kolejnego podłączenia na całą noc. Co gorsza, niektórzy sięgają po tanie, niedostosowane ładowarki, a dodatkowo zostawiają smartfon na powierzchniach łatwopalnych.

r   e   k   l   a   m   a

Problem jest poważny, co zauważyła straż pożarna. Szef wielkopolskich strażaków, mł. bryg. Andrzej Bartkowiak zaznacza, że często trzymamy ładujące się telefony na pościeli, co nie jest rozważne ani bezpieczne. Z pewnością wielu osobom zdarzyło się zostawić swoje urządzenie w takiej sytuacji, czasami nawet opuszczając dom. Niestety, wówczas o pożar naprawdę łatwo, a na zareagowanie może być za późno.

Przy okazji, straż zaapelowała, by nie tylko zwracać uwagę na ładowane telefony, ale także na inne urządzenia, w tym sprzęt AGD, który często jest na stałe podłączony do prądu. Spraw z pożarem wywołanym przez czajnik elektryczny czy ekspres do kawy nie brakuje.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.