Strumieniowanie aplikacji zamiast instalowania. Ruszyły testy na Androidzie

Strona główna Aktualności

O autorze

Potrzebujecie akurat skorzystać z konkretnej, specjalistycznej aplikacji, do której zapewne raczej już nie wrócicie? Pobieranie jej z oficjalnego sklepu, instalowanie – to wszystko jest bardziej czasochłonne, niż np. otworzenie aplikacji webowej w przeglądarce. Nowy pomysł Google ma jednak znacznie przyspieszyć dostęp do oprogramowania na urządzeniach mobilnych. Zamiast instalowania dostaniemy możliwość strumieniowania.

To póki co eksperyment, dostępny tylko przez nową wersję mobilnej aplikacji wyszukiwarki na Androidzie, i tylko w anglojęzycznej wersji na terenie USA, ale jeśli się przyjmie, oznacza rewolucję w dziedzinie mobilnego oprogramowania, którą odczują przede wszystkim mniejsze firmy i serwisy. Zamiast nieskutecznie często nakłaniać użytkowników do instalowania swoich aplikacji, będą mogły dostarczyć je bezpośrednio na ekran smartfonu, oczywiście w interaktywnej formie.

Objęci programem, jeśli wyszukają teraz jedną z aplikacji partnerów Google'a, zobaczą w wynikach wyszukiwania etykietkę „Stream”. Jej kliknięcie, zamiast prowadzić do sklepu Google Play, otwiera widok interfejsu. Aplikacja uruchamiana jest i renderowana po stronie serwera i strumieniowana jako interaktywne wideo. Maszyna wirtualna, w której się to odbywa, zawiera Androida 4.4.4 dla x86, zapewne więc Google poświęciło temu jakiś spory klaster serwerów. Streaming jest jest najwyraźniej wymagający pod względem pasma transferu, gdyż działa wyłącznie z Wi-Fi.

Niestety też da się odczuć pewne opóźnienie, szczególnie przy przewijaniu zawartości ekranu. Responsywność zdalnie renderowanego interfejsu nie jest jednak taka zła, ze zdalnie renderowanej aplikacji, jak piszą pierwsi użytkownicy bez problemu można korzystać. Działają także wywoływane przez aplikację intencje – tak że np. zdalnie wyrenderowany link po jego dotknięciu otworzy stronę internetową w lokalnie działającej przeglądarce.

Na razie nie wiemy, kiedy streaming aplikacji trafi do szerszego grona użytkowników, jednak gdy to już nastąpi, do ery postprzeglądarkowej, na którą przygotować ma nas Drupal 8, będzie jeszcze bliżej.

© dobreprogramy