Strumieniowe wideo większym wyzwaniem niż sieci P2P

Strumieniowe wideo większym wyzwaniem niż sieci P2P

Wojciech Cybulski
03.06.2010 10:45, aktualizacja: 03.06.2010 11:18

Firma Cisco udostępniła raport Visual Networking Index Forecast zawierający prognozę kształtowania się ruchu w Sieci do roku 2014.

Według analityków Cisco w ciągu najbliższych czterech lat Internet zostanie zdominowany przez treści wideo - mają one w przyszłości stanowić nawet 90% ruchu w światowej Sieci. Oczywiście nie oznacza to, że wymiana plików poprzez sieci P2P zanika i ulega marginalizacji - dzieje się dokładnie odwrotnie. Ruch generowany przez sieci peer-to-peer rośnie jednak w wolniejszym tempie, niż ten tworzony przez materiały wideo. Dzieje się tak ponieważ przesyłane strumieniowo filmy są o wiele łatwiej dostępne dla przeciętnego internauty, niż zasoby sieci P2P. Postępująca popularyzacja dostępnej poprzez Internet telewizji HDTV i 3D HDTV prawdopodobnie jeszcze bardziej przyspieszy ten proces. Szczegółowe prognozy pokazują, że ruch w globalnej Sieci dojdzie w 2014 roku do poziomu 767 eksabajtów i będzie 10 razy większy niż w roku 2008. Miesięcznie będziemy przesyłać treści zajmujące około 64 EB, co odpowiada danym zgromadzonym na 16 miliardach płyt DVD.

Tak duży wzrost ruchu w światowej Sieci wymusza ciągłe inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną. Za sprawą wysiłków dostawców łączy szybkość naszego połączenia z Internetem w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła się aż 35-krotnie. Obecnie statystyczny internauta dysponuje łączem 4,4 Mbps - w roku 2000 musiał się zadowolić dostępem do Sieci o prędkości około 0,127 Mbps. Oczywiście szybkość łączy musi cały czas rosnąć, by były one w stanie sprostać coraz większym potrzebom użytkowników. Podobne tendencje daje się zaobserwować w przypadku Internetu mobilnego. Analitycy Cisco przewidują, że ruch w ramach mobilnego dostępu do Internetu wzrośnie na przestrzeni lat 2009-2014 aż 39-krotnie i osiągnie poziom 42 eksabajtów rocznie. Wszystkie te zmiany powinny wpłynąć na kondycje firm dostarczających produkty i rozwiązania do modernizowania infrastruktury teleinformatycznej.

Niestety nie wszędzie przyszłość Internetu prezentuje się tak optymistycznie. Wiele słabiej rozwiniętych krajów - w tym Polska - potrzebuje ogromnych inwestycji, by zapewnić szybki dostęp do Sieci wszystkim obywatelom, a nie tylko mieszkańcom największych miast.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)