Style jak Prisma: malarskie efekty dla zdjęć teraz także na desktopie

Strona główna Aktualności

O autorze

Nakładanie filtrów na fotografie, a ostatnio również filmy, szczególnie te wykonane smartfonem i publikowane potem na Facebooku czy Instagramie, na przestrzeni ostatnich lat stało się elementem niemal obowiązkowym. Efekty nie tylko dodają zdjęciom charakteru, ale często pozwalają też z nieciekawej – z pozoru – fotografii uczynić małe dzieło sztuki. Pewnego rodzaju przełomem na rynku mobilnych aplikacji przeznaczonych do upiększania zdjęć przy pomocy filtrów stała się Prisma. To program, który odmienił sposób myślenia o filtrach, oferując takie nakładki, które potrafią upodobnić zdjęcia do namalowanych obrazów. Teraz z podobnych filtrów korzystać mogą również użytkownicy komputerów osobistych, którzy sięgną po aplikację Style.

Użytkownik dostaje do dyspozycji 29 różnego rodzaju nakładek, a w przypadku każdej z nich możliwe jest dodatkowo decydowanie o tym, czy proces edycji ma zachować pierwotne kolory zdjęcia. Dla jednej fotografii możemy więc stworzyć niemal 60 unikalnych efektów, począwszy od stonowanej a nawet czarno-białej kolorystyki, na żywych kolorach skończywszy. Podobnie jak w wypadku Prismy, do działania wykorzystywana jest sztuczna inteligencja i sieci neuronowe. Efekty złożonych działań cieszą oko: program pozwala uzyskać zróżnicowane i przede wszystkim atrakcyjne grafiki. Obsługiwane są również animacje GIF oraz filmy.

Są tu też jednak i pewne wady. Darmowa wersja programu dołącza do każdego zdjęcia znak wodny – to akurat nie powinno stanowić dużej przeszkody (ostatecznie możemy przecież zakupić pełną wersję i samodzielnie zdecydować, czy chcemy widzieć znacznik na plikach wynikowych). Bardziej doskwierać może natomiast szybkość działania aplikacji. Na przetworzenie jednego zdjęcia przyjdzie nam poczekać nawet dobrych kilkanaście sekund, a nie należy zapominać, ze czas ten będzie dodatkowo zależny od rozdzielczości zdjęcia i typu filtra.

Aplikacja w dużej mierze bazuje na analizie dotychczasowych wyników podczas edycji, przez co głównym elementem opóźniającym jej działanie są operacje odczytu i zapisu danych z pamięci operacyjnej (wydajność procesora w większości przypadków nie powinna być ograniczeniem). Producent sugeruje posiadanie co najmniej 4, a najlepiej ponad 8 GB pamięci operacyjnej. O tym, jak wiele informacji jest zapisywanych, można również przekonać się, analizując na bieżąco zawartość RAM-u; nie należy się przerażać, jeśli Style zajmie całą dostępną wolną przestrzeń – po zakończeniu edycji zdjęcia, zostanie ona natychmiast zwolniona.

Style można pobierać z naszej bazy oprogramowania. Aplikacja została przygotowana wyłącznie na 64-bitowe platformy. Producent nie informuje na razie, czy planuje zaistnieć ze swoim programem również na platformach mobilnych. Mając jednak na uwadze wiodącą pozycję Prismy w tym zakresie, nie wydaje się, by było to opłacalne działanie.

© dobreprogramy
s