reklama

Subskrybowanie kanału na YouTube przez RSS zostało po cichu wyłączone

Strona główna Aktualności

O autorze

Od 12 roku życia bloger na dobrychprogramach. Uczeń technikum informatycznego, w wolnych chwilach prowadzi na YouTube kanał o geocachingu. Przemierza świat na zielonym rowerze, w głowie gra mu Disco Polo.

Osoby korzystające z czytników RSS, chcąc ułatwić sobie życie, mogły dopisywać ulubione kanały z YouTube do czytnika. Jeśli pojawił się nowy filmik na subskrybowanym kanale, był prezentowany wśród innych wiadomości. Wystarczyło użyć odpowiedniego odnośnika, podmieniając w jego części nazwę kanału (http://gdata.youtube.com/feeds/base/users/[nazwa kanału]/newsubscriptionvideos), a następnie po prostu wrzucić do czytnika. Niestety, kilka dni temu sielanka się skończyła i Google po cichu wyłączył możliwość subskrybowania kanałów przez RSS.

Pierwsze błędy związane z tą opcją użytkownicy zgłaszali już rok temu, a teraz jest to najczęściej zgłaszany błąd w bug trackerze. Funkcja RSS była częścią YouTube Data API v2, które w marcu zostało zastąpione przez wersję trzecią, nieobsługującą RSS. Teraz korzystając z linku jak na powyższym schemacie otrzymujemy tylko błąd 403 – odmowa dostępu.

Gigant z Mountain View w lipcu wyłączył swój czytnik Google Reader, a teraz coraz bardziej oddala się od RSS-ów. Być może Google przez wyłączenie RSS-ów dla YouTube liczy na większe wpływy z reklam, bo użytkownicy zostaną zmuszeni do częstszego sprawdzania, czy ich ulubieni twórcy wrzucili nowy filmik. Jeśli to było powodem wyłączenia funkcji ułatwiającej ludziom życie, to może powiadomienia na skrzynkę pocztową również zostaną zlikwidowane?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama