reklama

Sukces Google Cardboard i „Sny Dalego”, spektakularna prezentacja możliwości VR

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Półtora roku upłynęło, odkąd Google oficjalnie zaprezentowało Google Cardboard, tekturowe gogle, które miały przynieść rzeczywistość wirtualną, a przede wszystkim filmy i animacje wykorzystujące panoramę sferyczną. Udostępnione statystyki potwierdzają, że przedsięwzięcia tego nie sposób określić inaczej, niż mianem wielkiego sukcesu.

W ciagu zaledwie 19 miesięcy różnego rodzaju gogle Cardboard trafiły do ponad 5 mln osób. Ponadto, w ciągu zaledwie ostatnich dwóch miesięcy aplikację Cardboard, pozwalającą na automatyczne zsynchroznizowanie smartfona z goglami, pobrano ponad 25 mln razy. Więcej mówią jednak dane z serwisu YouTube dotyczące filmów dostępnych w panoramie sferycznej. Użytkownicy serwisu spędzili od uruchomienia tam takich możliwość zaledwie kilka miesięcy temu 350 tysięcy godzin.

Przy tej okazji warto wspomnieć o animacji sferycznej dostępnej w ramach Cardboard, o której youtubowa społeczność wypowiada się jako o jednej z najlepszych dotychczasowych realizacji rzeczywistości wirtualnej na YouTube, jak i zastosowań gogli Cardborad w ogóle. Mowa o filmie Dreams of Dalí opublikowanym przez Muzeum Dalego w St. Petersburgu w stanie Floryda.

Na YouTube całkiem sporo jest filmów, które umożliwiają przeżycie czyichś rzeczywistych doświadczeń, jak choćby wejście na Mont Blanc. Co jednak, jeśli wykorzystać Cardboard do podróży po czyjejś wyobraźni? I to wyobraźni być może najbardziej fantasmagorycznej w historii sztuki, bo należącej do Salvadora Dalego?

Dreams of Dalí pozwala na „wejście” w obraz Archeologiczne reminescencje Anioła Pańskiego Mileta z 1935 i… rozejrzenie się. Muzeum zadbało także o doskonałe udźwiękowienie. Trzeba przyznać, że z okazji małego jubileuszu i niemałego sukcesu, Google nie mogło otrzymać lepszego prezentu.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama