Sukces uniwersalnej wtyczki: Thunderbolt 3 będzie wyglądał jak USB Type-C

Strona główna Aktualności

O autorze

Nikt już nie powinien mieć wątpliwości co do tego, że złącze USB Type-C jest przyszłością komputerowych interfejsów. Zastosowane w najnowszym MacBooku i Chromebooku Pixel 2, znalazło nieoczekiwanego sprzymierzeńca w Intelu. Chipzilla ogłosiła otóż, że następna wersja własnościowego złącza Thunderbolt będzie korzystała z takiej samej wtyczki jak USB Type-C.

Przyszłość Thunderbolta, promowanego od 2009 roku przez Intela jako uniwersalny standard przewodów, protokołów i złączy przeznaczonych do łączenia różnych urządzeń elektronicznych, coraz częściej była stawiana pod znakiem zapytania. Mimo że od strony technicznej Thunderbolt jest daleko bardziej zaawansowany od USB, nigdy nie zdołał zdobyć porównywalnej popularności co uniwersalne złącze szeregowe, przyjął się w zasadzie tylko w komputerach firmy Apple. Kolejne generacje USB, przynosząc coraz większą przepustowość, sprawiały że stosowanie Thunderbolta zaczynało wydawać się sztuką dla sztuki. Ostatecznie nawet Apple w swoim najnowszym ultraprzenośnym laptopie ze standardu Intela zrezygnowało, zastępując wszystkie interfejsy pojedynczym USB Type-C (USB-C, jak to w Cupertino określają).

Intel jednak nie zamierza rezygnować z Thunderbolta – i w obliczu możliwości konkurenta zaproponował nową jego wersję, która wchłonie USB Type-C. Thunderbolt 3 będzie elektromechanicznie kompatybilny ze złączem USB Type-C (włącznie z obsługą zasilania urządzeń o poborze mocy do 100 W), dodatkowo jednak będzie obsługiwał znacznie większe przepustowości, niż „zwykłe” złącze szeregowe, do 40 Gb/s i pozwoli na przelotowe połączenie do sześciu urządzeń.

Oczywiście zwykłe kable USB podłączone do oznaczonego symbolem pioruna gniazda Thunderbolt takich transferów nie obsłużą, brakuje im elektroniki zintegrowanej w samym kablu standardu Intela. Dotychczasowe urządzenia peryferyjne i kable zgodne z Thunderboltem 1 i 2 będą z kolei potrzebowały adaptera. Pierwsze płyty główne i komputery z Thunderboltem 3 powinny pojawić się na rynku już w przyszłym roku, wraz z premierą mikroarchitektury Skylake.

Warto podkreślić, że w porównaniu do USB, standard Intela ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie jest wyprowadzeniem na zewnątrz szyny PCIe (w nowej wersji PCIe 3.0). Z przepustowością na poziomie 40 Gb/s (5 GB/s) pozwoli to na podłączanie do laptopów całkiem wydajnych zewnętrznych kart graficznych. Oczywiście tak samo będziemy mogli podłączać wysokorozdzielcze zewnętrzne monitory. Thunderbolt 3 obsłuży standard HDMI 2.0, zapewniający rozdzielczość 4K z częstotliwością 60Hz oraz DisplayPort 1.3, pozwalający na uzyskanie rozdzielczości 5K (5120×2880 pikseli) z częstotliwością 60 Hz.

Wygląda więc na to, że w przyszłości gniazdo USB Type-C będzie jedynym, jakie zobaczymy w komputerach, nawet jeśli niektóre z tych gniazdek będą oznaczone symbolem Thunderbolta. Czy użytkownicy się w tym nie pogubią, pokaże dopiero praktyka.

© dobreprogramy
s