Sun powinien oddać OpenOffice.org?

Strona główna Aktualności

O autorze

Otoczenie projektu OpenOffice.org, jednego z najpopularniejszych alternatywnych pakietów biurowych chce, aby firma Sun Microsystems, dzisiaj właściciel praw do tego produktu, uwolniła projekt i bez zobowiązań oddała go innej organizacji - fundacji o charakterze non-profit. Dzięki temu, według zwolenników OpenOffice.org, łatwiej będzie pozyskać nowych programistów i projekt będzie się szybciej rozwijał.

Louis Suarez-Potts, szef projektu OpenOffice.org tłumaczy całą sprawę tak: W idealnym świecie losy open-source nie powinny być zależne od kaprysów żadnej korporacji. Przekazanie praw fundacji nie będzie izolacją produktu od żadnej z firm, a jedynie zapewni pewien dystans. Dodatkowym argumentem są problemy z uzgodnieniem wspólnej polityki na linii IBM - Sun, przez co IBM nie jest już tak chętny do dalszego rozwijania projektu.

Sun posiadając pełnię praw intelektualnych wykorzystuje je także do własnych celów - obecna wersja komercyjnego StarOffice zbudowana została na bazie kodu OpenOffice i jest kreowana na korporacyjną wersję pakietu biurowego. IBM zapewnia, że jest sprawą zainteresowany, Sun natomiast nie wydał jeszcze żadnego komunikatu na ten temat.

© dobreprogramy
s