Sun przejmuje MySQL

Strona główna Aktualności

O autorze

Sun Microsystems ogłosił osiągnięcie porozumienia w sprawie nabycia za 1 mld USD firmy MySQL AB - ikony świata open source, producenta serwerów baz danych z rodziny MySQL. Efektem zakupu będzie poszerzenie portfolio produktów Suna dla przedsiębiorstw, w szczególności dla tzw. dotcomów, o solidną ofertę silników baz danych, których rynek szacowany jest na 15 mld USD. Dla MySQLa - wykorzystywanego między innymi przez Facebooka, Google czy Nokię - oznacza to z kolei możliwość dotarcia do bardziej tradycyjnych przedsiębiorstw oraz zyskanie dodatkowych kanałów dystrybucji dzięki sprzętowym partnerom Suna takim jak Intel, IBM czy Dell.

Komunikat prasowy Suna zauważa także, że MySQL jest literą M w tzw. LAMPie - platformie składającej się z Linuksa, Apache, MySQL i PHP/Perla, postrzeganej często jako fundament Internetu. Sun zapewnia, że dołoży wszelkich starań do dalszego rozwoju i optymalizacji LAMPa szczególny nacisk kładąc na wieloplatformowość - obsługę zarówno GNU/Linux, jak i Windows, OpenSolaris czy Mac OS X. Czy oznaczać to będzie między innymi przyspieszenie prac nad przeportowaniem dla innych platform dostępnego obecnie jedynie pod Linuksa rozwiązania MySQL Cluster - czas pokaże.

W trakcie okresu przejściowego połączony zespół pracowników obydwu firm opracuje strategię integracji zarówno biznesowej, jak i technologicznej. W wyniku tych działań MySQL zostanie zintegrowany z pozostałą ofertą oprogramowania Suna, otrzyma wsparcie jego kanałów sprzedaży oraz wsparcia technicznego, a obecny szef MySQLa - Marten Mickos - dołączy do grona zarządu Suna.

Za mającego siedzibę główną w Szwecji i zatrudniającego 400 pracowników w 25 krajach MySQLa Sun zapłaci nabywając gotówką akcje MySQL AB o wartości 800 mln USD i opcje na akcje o wartości 200 mln USD. Transakcja zostanie zamknięta na przełomie trzeciego i czwartego kwartału obecnego roku finansowego Suna.

© dobreprogramy
s