reklama

Sun rozszerza wirtualizację w Solarisie

Strona główna Aktualności

O autorze

W najnowszej, wydanej dzisiaj wersji systemu Solaris firmy Sun pojawiła się możliwość uruchamiania instalacji Linuksa w wirtualnym środowisku. Solaris 10 8/07 posiada też wsparcie dla bazy PostgreSQL 8.2 i poprawioną wydajność sieci.

Wirtualizacja w Solarisie dostępna jest już od wersji 10 wydanej ponad dwa lata temu, ale dopiero teraz rozszerzono jej funkcjonalność o systemy inne niż Solaris. Aplikacja Solaris Containers pozwala teraz na instalację systemów Red Hat Enterprise Linux i CentOS, ale także samych aplikacji z Linuksa. Niestety, na dzień dzisiejszy wirtualizację Linuksa można uruchomić tylko na platformie sprzętowej x86.

Wirtualizacja w wydaniu Solarisa pozwala między innymi na bardzo dokładne gospodarowanie zasobami sprzętowymi, administrator ma możliwość określenia ilości pamięci i czasu procesora przeznaczonych dla wirtualnej maszyny, dzięki czemu źle działająca aplikacja na jednej wirtualnej instancji nie zablokuje całej maszyny. Prócz tego, planowane jest wprowadzenie osobnych stosów IP dla każdej maszyny, dzięki czemu możliwe będzie kontrolowanie wykorzystania pasma i wprowadzanie ograniczeń.

Firma Sun od pewnego czasu aktywnie promuje Solarisa jako konkurenta dla darmowego Linuksa. Wprowadzenie wirtualizacji ma dać użytkownikom możliwość bezbolesnej migracji, gdyż na nowym systemie będą mogli uruchamiać swoje ulubione aplikacje z Linuksa. Wirtualizacja to też sposób na ograniczenie kosztów, gdyż tradycyjne maszyny wykazują przeciętne obciążenie w granicach 10-15% procent ich możliwości.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić