Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Surface Pro 3 - oczami użytkownika iPada

Wtorkowa premiera tabletu Surface 3, wywołała spore poruszenie, nawet w kręgach związanych z firmą Apple. Microsoft, pomimo porażki sprzedażowej poprzednich wersji swojego tabletu, idzie w zaparte i stale unowocześnia ten sprzęt. Ja, przy tej okazji, chciałbym podzielić się z Wami, kilkoma przemyśleniami, z perspektywy wieloletniego użytkownika iPada.

Użytkownikiem tabletu jestem od lipca 2011 roku, a moim pierwszym urządzeniem z tej kategorii był iPad 2. Już wtedy ceniłem ten sprzęt za bogactwo możliwości, z którymi współgrała niezwykła prostota obsługi. Jednakże tablet zawsze był gdzieś pomiędzy telefonem, a komputerem i w tym miejscu pozostał. Kilka razy próbowałem pracować wyłącznie na iPadzie, ale za każdym razem wracałem do MacBooka - tam po prostu robi się to wygodniej. I tak jest z wieloma rzeczami. Na iPadzie za to dużo przyjemniej się czyta, ogląda krótsze filmy czy obsługuje mniej złożone operacje. I to jest jego jednoczesna wada i zaleta.

iOS czy OS X w tablecie?

Gdy, po premierze pierwszej generacji iPada, w 2010 roku dowiedziałem się, że obsługiwać go będzie klasyczny iOS, znany z iPhone i iPodów Touch, uznałem, że to urządzenie nie ma sensu. Królowały wtedy netbooki, które od klasycznych komputerów różniły się tylko mocą obliczeniową procesora i wielkością ekranu. Miały jednocześnie niemal takie same możliwości, jak klasyczne notebooki. Oznaczało to, że bez problemu można było wpiąć do nich pendrive, zainstalować zwyczajny pakiet Office, czy dodać drukarkę, bez żadnych bezprzewodowych połączeń. Moje zdanie zmienił dopiero test iPada, gdy zrozumiałem, że urok tego urządzenia tkwi w jego prostocie. Na netbooku (którego wtedy posiadałem) mogłem dużo więcej, ale z opcji tych zwykle nie korzystałem, bo obsługa tego urządzenia była mało wygodna. Jednocześnie iPad, z interface przystosowanym do obsługi dotykiem, sprawiał, że wykonywanie wszystkich dostępnych na nim operacji, miało dużo większy sens.

W dalszym ciągu nie mogłem z jego poziomu, wydrukować dokumentu na mojej niepodpiętej do sieci drukarki, czy nawet oglądnąć zdjęć z aparatu, nie importując ich uprzednio na dysk urządzenia. Do tego celu używałem mojego klasycznego notebooka, a iPad był jego uzupełnieniem. I wydawało mi się, że taki duet sprawdzi się najlepiej ze wszystkich.

W życiu codziennym...

Niestety z biegiem czasu, okazało się, że… jeśli i tak pracuję na komputerze, to na nim warto wykonywać większość operacji. I wróciłem do oglądania filmów, czytania newsów właśnie na ekranie MacBooka, a nie tabletu. iPada wykorzystuję głównie do „kanapowego przeglądania sieci”, czy w podróżach. Doceniam też jego mocną baterię, bo pozwala mi robić hotspot dla komputera, nie rozładowując się przy tym tak szybko, jak mój iPhone. Okazyjnie zagram jeszcze w jakąś prostą grę z AppStore. Tym samym, tablet w wykonaniu Apple, jest dla mnie jedynie dodatkiem do komputera, ale w żadnym stopniu jego zastępstwem.

Microsoft próbuje jednak zaburzyć ten układ, tworząc bardzo wydajnego Surface Pro. To tablet z możliwościami pełnego komputera PC, a wagą i rozmiarem zbliżonymi do urządzeń Apple. I to rozwiązanie, uznaję, za nawet więcej niż ciekawe. Zdaję sobie sprawę, że do korzystania Photoshopa, Autocada czy nawet pełnego Worda, wciąż lepiej używać fizycznej klawiatury i myszki, ale od biedy, mogę zrobić to nawet w biegu, na tym urządzeniu. Dodatkowo, bez trudu, mogę wpiąć do niego pendrive, czy nawet dysk zewnętrzny, a nawet zainstalować klasyczną drukarkę i korzystać z niej za pomocą zwykłego USB, a nie chmurowych odpowiedników. To opcje, których bardzo brakuje w tablecie Apple.

Jednakże… poza zaawansowaną pracą, chciałbym móc go wykorzystać, także do „kanapowej zabawy”. I tutaj, obawiam się, że Surface Pro, zawiedzie najmocniej. Zawartość Windows Store, jest wciąż dużo uboższa niż AppStore. A to też ważne, bo dla mnie filmy w mobilnym iMovie, montuje się dużo wygodniej z poziomu iPada, niż jego komputerowego odpowiednika. Dotyczy to także np. mobilnego Photoshopa, który sprawdza się do większości operacji, a dodatkowo jest dużo prostszy w obsłudze. Klasyczne odpowiedniki tych programów, są oczywiście bardziej funkcjonalne, ale możliwości wykorzysta tylko kilka procent wdrożonych w nie użytkowników. Dla reszty wystarczą mobilne wersje, z opcją odpalenia klasycznych, gdy pracuje się z podpiętą klawiaturą i myszką. Chciałbym też w Windows Store znaleźć bankowe programy, nawigacje, proste gry czy więcej klientów ebooków. Tego wciąż brakuje.

iPada doceniam też za jego bardzo wydajną baterię, bezpieczeństwo i brak konieczności wyłączania. Obawiam się, że klasyczny Windows 8.1, pracujący w oparciu o procesor Intela, nie zaoferuje mi żadnej z tych cech. Nie wiem, jak wygląda sprawa przenoszenia Surface w plecaku z książkami, ale obawiam się, że przed każdą taką podróżą, zalecane jest całkowite wyłączanie urządzenia. Nie jest to tak wygodne, jak uśpienie iPada i wrzucenie go do teczki, będąc w pełni spokojnym, o to, że nie przegrzeje się on po drodze. I uważam, że nad tymi aspektami powinien w dalszym ciągu popracować Microsoft.

Na koniec chcę pochwalić Microsoft, za świetną inicjatywę. Surface Pro to z pewnością urządzenie niecodzienne, które wnosi prawdziwy powiew świeżości do świata IT. Jednakże, jeśli ma odnieść ono prawdziwy sukces, Gigant musi popracować nad jego prostotą. Mam wrażenie, że obecnie to urządzenie jest aż… za zaawansowane. Warto pamiętać, że liczba zwyczajnych użytkowników, niekorzystających z Photoshopa, wirtualizacji czy nawet złożonych funkcji Worda, zawsze będzie przewyższać liczbę ekspertów. I oni, po prostu ze zwykłej wygody, wybiorą iPada. No chyba, że taką samą wygodę będzie oferował im Surface, z dostępem do wszystkich klasycznych opcji Windowsa. 

windows sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Nequit   4 #1 22.05.2014 14:49

Fajny wpis, lecz mam kilka uwag:
1. Bateria - Microsoft twierdzi, że Surface Pro 3 wytrzymuje 9 godzin na jednym ładowaniu. Pewnie ta wartość jest podana dla czytania książki przy minimalnym podświetleniu i wyłączonym wi-fi, ale to wciąż całkiem długo.
2. Konstrukcyjnie Surface jest pozbawiony wentylatorów jednak TDP nowych procesorów Intela jest bardzo skalowalne. Możliwe jest to że komputer może czasami zwalniać by się nie przegrać, ale nie spodziewałbym się że będzie płonąć.
3. Wybudzenie komputera z dyskiem SSD z uśpienia trwa parę sekund.

Teoretycznie ten sprzęt jest skierowany do mnie, lecz wydaje mi się że w dalszym ciągu będę taszczył ze sobą mojego Della Precision. Może Surface Pro 3 jest lepszy w zastosowaniach cadowskich od Ipada, ale w dalszym ciągu jest gorszy od dobrego laptopa. A .pdf mogę pokazać na Ipadzie, choć papier ciągle jest najlepszy.

VegasX   3 #2 22.05.2014 15:29

@Nequit

1. Obiecywane 9 godzin, to już godzina mniej niż iPad. A obawiam się, że taki wynik będzie ciężko osiągnąć, bo Surface ma pomprostu mocniejsze podzespoły.

2. Ale jak procesor będzie pracować w czasie uśpienia to musi się grzać. Procesor iPada jest lepiej dostosowany do pracy podczas uśpienia.

3. Parę sekund to zawsze więcej niż milisekunda w iOS ;)

dragonn   11 #3 22.05.2014 16:08

@Nequit wybudzanie z uśpienia nawet na HDD na starym lapku z i3 trwa kilka sekund ;), jak że cały system i tak siedzi w RAM-ie, chyba że mówimy o hibernacji - to inne pojęcie ale.

  #4 22.05.2014 16:16

@VegasX przecież na prezentacji wyraźnie było pokazane, że urządzenie jest uśpione i w sekundzie (za pomocą naciśnięcia piórka) budzi się do życia. Uwielbiam opisywanie urządzenia, o którym się tylko czytało w internecie...

patryk9200   8 #5 22.05.2014 16:39

Microsoft wymaga aby nowe tablety wybudzały się w mniej niż 2 sekundy, a z grzanie się procesora?! absurd. Totalny. Procesory intela schodzą na bardzo niski poziom energetyczny, pobierają miliwaty energii w uśpieniu, wątpię, aby temperatura podnosiła się przez to chociażby o 2 stopnie. Na chwilę obecną to procki intela (akurat tu mam na myśli Atomy) mają lepszą wydajność energetyczną od ARMów

MaXDemage   19 #6 22.05.2014 16:40

Zaraz, ale czy nie było przypadkiem informacji o tym że S3 miał mieć wentylator aktywny.... ? Och, do googlemobilu Robinie!

pudzianwrc   1 #7 22.05.2014 16:47

Stwierdzenie OSX czy iOS w tablecie trochę mnie zainspirowało i oto co znalazłem w sieci:
http://www.insanelymac.com/forum/topic/292645-guide-surfacepro-1-2-osx-android-w.../

Co użytkownik MacBook'a myśli o takim MacBooko-iPadzie w postaci Surface z OSX ? Mnie się osobiście pomysł podoba :)

enedil   9 #8 22.05.2014 17:04

Akurat dysk SSD nie potrzebuje pełnego wyłączenia komputera do przenoszenia.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #9 22.05.2014 17:06

Skoro dwie poprzednie wersje Surface nie przysporzyły sukcesu Microsoftowi, to kolejna wersja raczej tego nie zmieni. Niestety.

DexterI9000   10 #10 22.05.2014 17:53

A ja sie (znowu) zapytam: jak pisac na klawiaturze siedzac na lawce w parku, jak tam nie ma zadnych zawiasow, tylko jakas szmata z podporka? Bezsens. ^^

flaszer   10 #11 22.05.2014 17:58

"Mam wrażenie, że obecnie to urządzenie jest aż… za zaawansowane" - wydaje mi się, że targetem byli właśnie bardziej zaawansowani użytkownicy, seria PRO nie wzięła się z kosmosu ;)

@Shaki81
Dlaczego, bo tak wynika z zasady indukcji mat. ? :D

  #12 22.05.2014 18:09

Ciekawi mnie jedna sprawa, nie widać komentarzy Xanthii (Nemki) Czyżby poleciała na stację kosmiczną wdrażać swoje poglądy prosto z góry

video   10 #13 22.05.2014 18:24

@patryk9200 A który Surface ma Atoma?

VegasX   3 #14 22.05.2014 18:35

@pudzianwrc - w chwili obecnej? Bezsens. OS X nie jest przystosowany do obsługi dotykiem, a przez to praca w takim układzie byłaby koszmarnie męcząca. Musiałaby powstać jakaś hybryda OS X i iOS, ale to jeszcze pieśń przyszłości.

@flaszer - to wydaje mi się, że chybili. Lepszy target taki jak ma Apple: urządzenie dla wszystkich. A zatem proste, wygodne w obsłudze, tak, że poradzi sobie z nim 3 letnie dziecko i informatyk z 20 letnim stażem. Takich ludzi po prostu jest więcej.

AntyHaker   23 #15 22.05.2014 18:47

@DexterI9000
No to kup sobie sztywną, też problem ...

@VegasX
Bezpieczeństwo i iOS? Ten mit dawno przecież upadł, wystarczy czytać portal ^^ Zresztą, tablety z Win8.1 też nie wymagają każdorazowego wyłączania.

DexterI9000   10 #16 22.05.2014 18:49

Ze jak, jest niby wersja Surfacea ze sztywna klawa?

Xanthia   11 #17 22.05.2014 19:03

Autor porównuje zabawkę do przeglądania sieci i grania w głupie gierki do pełnoprawnego PC... To jakby porównywać hulajnogę do samochodu. MS stworzył tablet PC opartym na i działają na nim wszystkie programy. Ten tablet ma i7, 8GB ram i dysk ssd 250GB... Tekst nie ma zupełnie sensu.

VegasX   3 #18 22.05.2014 19:45

@silvax sprawdza moje komentarze, przez to nie mogę odpisywać Wam na żywo. Mam nadzieję, że to ograniczenie się szybo skończy, bo chciałbym móc z Wami podyskutować.

iOS jest bezpieczny. Ilość wirusów, które powstały na iOS, a które powstały na Windowsa, to jakby porównać życie na Ziemi i na Marsie. Na Windowsie każdy je widzi i obserwuje, a na Marsie... no niby jakieś są. Polecam Ci wywiad z analitykiem Kaspersky'iego gdzie wprost mówi on, że wirusy to głównie Windows i Android, pozostałe platformy (głównie przez swoją niszowość), są omijane przez twórców niebezpiecznych programów.

Znajdziesz go tutaj: http://helpmac.pl/kaspersky-o-osx-wywiad-z-maciejem-ziarkiem/ (mam nadzieję, że mogę opublikować ten link)

Mniej bezpieczny jest OS X (to komputerowa platforma Apple), ale to wciąż jedynie ułamek procenta tego, co powstało na Windows.

@Xanthia DP

iPad zabawką do przeglądania Internetu? Chyba nie miałeś tego urządzenia w ręce. Ten tablet jest naprawdę bardzo użyteczny, co chciałem udowodnić tym wpisem. Nie działają na nim "pecetowe" programy, ale działają ich mobilne odpowiedniki, które sprawdzają się lepiej w tysiącach zastosowań! np. jeśli mam obrobić prosty film i mam do wyboru, dużego i ciężkiego iMovie na Mac, w którym jest 1000 opcji, z których nie korzystam, albo iMovie na iOS, gdzie są tylko te najlepsze narzędzia, przygotowane do interface dotykowego, to naprawdę wygodniej to zrobić na tablecie!

Obsługiwanie klasycznych programów za pomocą dotyku jest jeszcze mniej wygodne. Od tego są pecety, ostatecznie laptopy z trackpadami, dopinanymi myszkami... Do pracy: komputer, do mniej złożonych operacji: tablet.

Oczywiście fajnie by było, gdyby tablet obsługiwał te złożone opcje, ale przede wszystkim musi obsługiwać te proste. Surface tego nie robi. I to właśnei w mojej opinii jego wada.

niebieskiogorek   4 #19 22.05.2014 19:57

Też za bardzo nie rozumiem stwierdzenia o możliwości przegrzewania się Surface w plecaku z książkami. Przecież ja wrzucam zwykłego laptopa z celeronem w trybie uśpienia nawet z ciepłym swetrem i jakoś nic się nie dzieje. Zresztą co tu dużo gadać...warto złapać sprzęt od Microsoftu w swoje ręce i pobawić a na koniec stwierdzać czy ma taka hybryda już sens czy też nie.

VegasX   3 #20 22.05.2014 20:01

@niebieskiogorek

Nie wiem, ja nie mam takiego przekonania - przecież tam są wiatraki, otwory i ogólnie wyższe temperatury. Jeśli z jakiegoś powodu ten laptop/tablet się nie wyłączy, to może niebezpiecznie się przegrzać.

Miałem sprzęt od Microsoftu. Co prawda nie tablety, ale hybrydę z dotykowym ekranem już tak ;-). Tylko to był jeszcze Windows 8, a nie 8.1. Teraz pewnie jest lepiej

niebieskiogorek   4 #21 22.05.2014 20:04

Windows 8.1 ma to do siebie ,że i owszem wybór aplikacji w Windows Store jest kilka razy mniejszy ale należy pamiętać ,że mimo wszystko jest to całkiem młody "sklepik" w porównaniu z Google czy Apple.
Inna kwestia to taka apropo mniej skomplikowanych aplikacji to ....można ściągnąć wiele dobrego softu np. dobreprogramy więc świat w Windows 8 nie kończy się na sklepiku.

video   10 #22 22.05.2014 20:05

Dobrego softu dobreprogramy :)

VegasX   3 #23 22.05.2014 20:06

Ale czy z DP pobierzesz programy dla MetroUI? A tam są najlepsze programy, dostosowane właśnie do ekranu dotykowego.

Co rozumiesz pod pojęciem "modny" sklepik? Bo jeśli chodzi o liczbę aplikacji, to zarówno iOS jak i nawet Android są o wiele "modniejsze".

niebieskiogorek   4 #24 22.05.2014 20:06

@VegasX

Tak tutaj się muszę zgodzić...niestety nie zawsze klasyczny laptop przejdzie w tryb uśpienia i faktycznie z taką i5 na pokładzie może zrobić się gorąco no ale ten "typ" tak ma. Świat Windowsa wymaga sporo ostrożności i szeroko otwartych oczu ;-)

VegasX   3 #25 22.05.2014 20:08

@niebieskiogorek

Miło, że się rozumiemy. Ja nie uznaję, że Windows jest gorszy od iOS, tylko po prostu system Apple, jest w mojej opinii mniej zawodny. Moje (i pewnie twoje też) doświadczenie to potwierdza...

Choć zapewne zaraz pojawi się tu 100 komentarzy na temat tego, jak bardzo się mylę.

niebieskiogorek   4 #26 22.05.2014 20:09

@ VegasX

Napisałem młody sklepik...bo właśnie od kiedy na rynku jest Apple Store lub Google Play a od kiedy na rynek wszedł Windows 8 czy Windows Phone. Jasne...że dynamika rozwoju tego sklepu jest jak bieg ślimaka skrzyżowanego z żółwiem no ale Microsoft dopiero się rozkręca.

VegasX   3 #27 22.05.2014 20:10

Sorki, źle przeczytałem :). W tej kwestii się naturalnie w pełni zgadzam! :)

video   10 #28 22.05.2014 20:15

Nie przepadam za Apple, głównie z powodu ceny i zabierania możliwości dłubania, ale to inna historia... Microsoft zaś jedzie wyłącznie siłą rozpędu i nawykami użytkowników. Jeśli szukać przykładu jak nie powinno się czegoś robić wystarczy poobserwować Microsoft. Mam 2 tablety z 8.1 VivoTab Smart i Venue 11 Pro i czuje że to wieczna beta. Firma z tak potężnym bagażem doświadczenia, a mam wrażenie że wciąż odcina kupony od XP ;P Tu to dodali tu tamto i wychodzi potworek na którym potrafią lagować warcaby(te ze sklepu, live)... To gdzie ta kontrola aplikacji??

niebieskiogorek   4 #29 22.05.2014 20:18

Ogólnie nie wychwalam Windowsa jako takiego pod niebiosa...bo muszę przyznać się ,że w szufladzie czeka na mnie Nokia 925 i...niby skonfigurowałem tel. pod siebie ale cieżko rozstać się z Androidem gdzie wszystko działa bez zbędnego kombinowania ale wierze ,że wreszcie takie urządzenia jak Surface lub asus T100 będą przyszłością tego segmentu.

  #30 22.05.2014 20:35

@VegasX "Miałem sprzęt od Microsoftu. Co prawda nie tablety, ale hybrydę z dotykowym ekranem już tak ;-). Tylko to był jeszcze Windows 8, a nie 8.1. Teraz pewnie jest lepiej" - hmm - ciekawe jaki to sprzęt od MS miałeś, bo jeśli mnie pamięć nie myli to MS nie produkował żadnych hybryd...

Powtórzę jeszcze raz - nie widziałeś sprzętu, nie miałeś go w rękach, a piszesz o jakimś przegrzewaniu, długim wybudzaniu... fanboj Apple?

Mk13   16 #31 22.05.2014 20:37

Pierwszy raz widzę, żeby ktoś wideo wolał obrabiać na tablecie.

  #32 22.05.2014 20:39

Co do ilości wirusów na obie platformy - ilość wirusów ściśle się łączy z udziałem w rynku, więc twierdzenie, że to jak życie na Ziemi i Marsie jest po prostu głupie.

VegasX   3 #33 22.05.2014 20:49

@gowian Widzę, że nawet nie chce Ci się przeczytać wywiadu, do którego link przytoczyłem, dlatego przytoczę Ci jego istotny fragment:

Red: Apple ma także swój drugi, mobilny system iOS. Jest on całkowicie zamknięty: aplikacje można dodawać do niego tylko z jednego źródła, nie można wpiąć do niego żadnych zewnętrznych nośników takich jak pendrive czy dyski USB. Czy takie odizolowanie platformy może uczynić ją zupełnie bezpieczną?

Maciej Ziarek: Jak do tej pory taka praktyka zdaje egzamin, gdyż zagrożenia dla systemu iOS praktycznie nie istnieją, podczas gdy inne systemy mobilne notują ciągły wzrost ilości szkodliwego oprogramowania.

Praktycznie nie istnieje. Z życiem na Marsie (póki co) jest bardzo podobnie.

VegasX   3 #34 22.05.2014 20:51

@MK13 - Jak to mówią, człowiek całe życie się uczy. Naprawdę tak robię. Bo to prostsze.

Aha, @gowain Samsung AtivBook. Kojarzysz taką serię? Miałem jednego laptopa z dotykowym ekranem od nich. Fajny, na chwilę. Do dłuższej pracy wciąż wolę klawiaturę i myszkę, a do pozostały zadań: tablet.

Xanthia   11 #35 22.05.2014 21:01

@VegasX Zrób mi przyjemność i kliknij na mój profil obejrzyj mojego bloga, a potem pogadamy :) iPad to zabawka, Surface Pro to tablet PC - pełnoprawny przenośny komputer, czy tego chcesz, czy nie.

VegasX   3 #36 22.05.2014 21:03

@Xanthia Nie wiem czemu moje komentarze ponownie się nie publikują.

Chciałbym zapytać ile skorzystałeś z tabletu Apple? Bo ja korzystam od lat i wiem, że to nie jest zabawka. Zabawką są tablety z Androidem.

mikolaj_s   15 #37 22.05.2014 21:17

@Xanthia: "PC - pełnoprawny przenośny komputer"

To słowo pełnoprawny na kilometr pachnie manipulacją ;)

Xanthia   11 #38 22.05.2014 21:44

@mikolaj_s Niby jaka tu manipulacja? Da się odpalić stacjonarnego Office, Photoshopa czy CADa. Jak w porównaniu z tym wypada zabawka Apple? :)
Surface Pro to po prostu laptop PC z dotykowym ekranem i odłączaną klawiaturą a nie przerośnięty telefon... Czegoś jeszcze nie rozumiesz?

barylka1986   4 #39 22.05.2014 22:01

Komentarzy mnóstwo a konkretnych użytkowników z tego typu sprzętem naprawdę niewiele. Jak ktoś chcę być na siłę na nie to i napisze że się przegrzeje i5 w plecaku. Albo napisze, że @Xantii mu brakuje a niewiasta dobrze gada.

kriters64   7 #40 22.05.2014 22:09

@Xanthia "Surface Pro to po prostu laptop PC z dotykowym ekranem i odłączaną klawiaturą a nie przerośnięty telefon... Czegoś jeszcze nie rozumiesz?"

Ja np. rozumiem doskonale że to nie jest sprzęt dla mnie, bo ja potrzebuję tablet a nie jego protezę, czegoś jeszcze nie rozumiesz?
A jak będę potrzebował PC to piecyk lu wypasiony laptop, a jeśli PC typowo mobilny to wypasiony Ultrabook by nie mieć problemu z rozwijaniem szmaty i szukania miejsca na podpórkę :)

Xanthia   11 #41 22.05.2014 22:14

@kriters64 Jak potrzebujesz tabletu to odłączasz klawiaturę. A jak laptopa to ją podłączasz. Ale pewnie Cię nie stać na takie cudo :)

  #42 22.05.2014 22:31

@kriters64 "a jeśli PC typowo mobilny to wypasiony Ultrabook by nie mieć problemu z rozwijaniem szmaty i szukania miejsca na podpórkę" - jakbyś oglądnął prezentację, to byś wiedział, że MS sprytnie rozwiązał ten problem w Surface Pro 3...

video   10 #43 22.05.2014 22:39

Ale sporo w tym racji że jak ma być tablet to są potrzebne tabletowe aplikacje. Tablety z Windows ratuje tylko przeglądarka. To trochę mało... Radości mi dostarcza chińczyk za 400zł, ale show(do góry) lepiej, dłużej działa na M$...

dominikc   5 #44 22.05.2014 23:30

Ja niestety tablety uważam za zabawki do internetu, grania i filmów :)
Chociaż do tego pierwszego częściej używam smartfona.
Natomiast tablet (hmm, nawet Surface) z zainstalowanym Linuxem nie byłby takim złym pomysłem ;)

eimi REDAKCJA  17 #45 22.05.2014 23:37

Moim zdaniem w tej kwestii urządzeń przenośnych kluczową rolę odgrywa, podobnie jak i w wielu innych dziedzinach życia... rozmiar.

Pierwszy iPad niespecjalnie mi pasował. Był przede wszystkim za duży, bym mógł go uznać za urządzenie w pełni mobilne (=do noszenia np. w kurtce). Jak pojawiły się pierwsze 7-calowe androidowe tablety, też mi się nie spodobały - bo za małe były. No i w dodatku często w ohydnych, panoramicznych proporcjach.

Ale jak zobaczyłem pierwszy ~8-calowy tablet, to poczułem że tak, to jest rozmiar dla mnie idealny. Wciąż przenośny, z odpowiednich rozmiarów ekranem, wciąż zdatny do obsługi jedną dłonią. Mam teraz taką zabawkę za paręset złotych, prestigio quad cośtamcośtam. Służy głównie do czytania książek, czasem przeglądania internetów i uczenia się języków. Sporadycznie pogram na nim, ale jednak bardziej to już gram na telefonie niż tablecie. Czasem XBMC odpalę by jakieś wideo obejrzeć na szybko z Vimeo czy innego streamingowego serwisu.

Nie bardzo wiem, co można innego robić z tabletem - i po co.

Miałem pierwszego netbooka, kultowego Asusa eee. Ktoś mi z Ameryki przywiózł. Urocze to było - ale esencjalnie - za małe, by realnie dało się wykorzystywać jako laptop. I pal diabli że ekranik malutki. Klawiatura była za mała, gładzik, nie układało się to sensownie pod dłońmi.

Miałem laptopy 15-calowe. Rozmiar popularny. Nigdy nie polubiłem. Były i się zmyły.

Miałem przez trzy lata 13-calowy laptop Asusa z jakimś niskonapięciowym core2duo. Cudowne urządzenie, idealnie mi pasujące rozmiarem, wielokrotnie spłaciło swoją cenę. Desktop poszedł raczej wtedy w odstawkę.

Od ponad roku nie mam laptopa, żyję między desktopami. Wygodnie mi się z nimi pracuje, w układach 2x21" monitory i dobra klawiatura. Czasem jednak dotknę macbooka air 13", jaki niedawno żona sobie moja sprawiła - i zachwycam się, jakie to perfekcyjnie dopracowane jest urządzenie. Ale już 11" macbook tak mi się nie podoba.

Jak to się ma do Surface Pro 3? Rozmiar ma to głupi - ekran 12". Na tablet, odpychająco ZaDuży, na laptopa przygnębiająco ZaMały. Klawiatura z mojego punktu widzenia, człowieka dużo piszącego, wygląda tragicznie. Że niby to jest do pracy? Jakiej?

Ani to laptopem dobrym nie będzie, ani tabletem. Ile by Xanthia nie podłączyła i nie odłączyła klawiatur, czynność ta nie sprawi, że będzie to dobrze w dłoniach leżało. Cena jest tu drugorzędna. Airy też kosztują, a jednak lud je kupuje, bo są wygodne. Poza tym Xanthia płacze, gdy kupujesz Maka, co jest dodatkowym atutem tych maszynek :D.

xomo_pl   24 #46 22.05.2014 23:38

@VegasX niestety ale to MS ma lepszy pomysł na tablety- iPady są bezużyteczne nie licząc gierek z appstore. Ba nawet tak prozaiczna czynność jak podłączenie się pod większy ekran (czyli jakby nie było "poważniejsze zastosowanie") nie jest możliwa bez pamiętania o adapterze kosztującym ze 100-200zł.

Ipad to jest zabawka i nie ma co się nad tym rozwodzić... tak samo jak tablety z androidem...

Sklepik Windows ma już masę aplikacji i gier, masa jest świetnych tytułów...

a co do baterii to tablety z WIindows 8 muszą spełniać ścisłe wymagania i zapewniam cię po prawie 10 miesiącach z takim tabletem z Windows (samsunga ale to nie ma znaczenia tutaj), że bateria trzyma na prawdę wiele godzin (10 godzin lekką ręką mogę pracować i to przy wystarczająco jasnym ekranie+wifi).
A takie rzeczy jak szybkie wznawianie to w Win8 standard...

"ale obawiam się, że przed każdą taką podróżą, zalecane jest całkowite wyłączanie urządzenia. Nie jest to tak wygodne, jak uśpienie iPada i wrzucenie go do teczki, będąc w pełni spokojnym, o to, że nie przegrzeje się on po drodze."

bzdura kompletna. Tablety mają funkcje uśpij, szybkie wznawianie a poza tym samo ci się nic cie włączy (a nawet jakby to tablety się same usypiają po kilku minutach) a do tego powiem Ci, że sa na rynku tablety z Windows + intel chłodzony bez wiatraka więc nie ma co się przegrzać a i wydajnościowo jest bdb.

Sam surface pozostanie w cieniu innych tabletów głównie za sprawą MS, który sprzedaje go w kilku krajach tylko za to inne tablety z Win zaczynają wypychać zabawki apple i z androidem...

sosen86   5 #47 23.05.2014 02:06

Ja mam wrażenie, że producenci tabletów z Win8 robią wszystko aby ludzie tego nie kupowali. Dlaczego jest tak mało urządzeń z modemami 3G? A jeśli są to są droższe niż urządzenia Apple. Profesjonalny tablet i 3G - to powinno iść ze sobą w parze.

mikolaj_s   15 #48 23.05.2014 09:58

@Xanthia:
"Niby jaka tu manipulacja?"
Sam dobór słów jest manipulacją. Udajesz, że nie rozumiesz?

"Da się odpalić stacjonarnego Office, Photoshopa czy CADa. Jak w porównaniu z tym wypada zabawka Apple? :)"

Na Linuksie też się da, ale raczej nie zachęcałbym do tego nikogo. Parafrazując to co można powiedzieć o pensji minimalnej za dużo by umrzeć za mało by żyć, czyli za dużo na wygodny tablet, za mało na dobry laptop. Czyli jest to tymczasowe zastępcze rozwiązanie do używania z braku lepszego pod ręką. Może gdyby kosztowało 1000 to ludzie by sobie kupowali jako trzecie urządzenie między tabletem a laptopem. A tak jest to sprzęt dla kogoś co niczym konkretnym się nie zajmuje. Może nawet jakiś domowy użytkownik będzie z tego zadowolony.

"Surface Pro to po prostu laptop PC z dotykowym ekranem i odłączaną klawiaturą a nie przerośnięty telefon... "

Jak już napisałem, raczej netbook z odłączana klawiaturą.

"Czegoś jeszcze nie rozumiesz?"

Więcej niż rozumiem, ale wątpię aby ktokolwiek był wstanie odpowiedzieć na wszystkie pytania na które nie znam odpowiedzi ;) Poza tym nawet jeśli będę kogoś pytać to raczej nie Ciebie.

t_bujo   2 #49 23.05.2014 10:54

Dla mnie bez sensu jest porównywanie urządzeń, jeżeli któregoś sie nie miało w rękach. A co do tabletów z windowsem to z perspektywy użytkownika(mam od pół roku asusa T100), spełnia on wszelkie moje wymagania do jakich go zakupiłem, tzn sprawdzanie poczty, przeglądanie neta i od czasu do czasu gierka. Ba zdarzało mi się na nim pracować i o ile pisanie na klawiaturze jakoś wygodne nie jest(może to kwestia przywyczajenia do mniejszej klawiatury) o tyle rysowanie na autocadzie jakoś specjalnie nie było żle(projekty 2d). Co do przegrzewania(z perspektywy t100) to jedynie podczas bardziej wymagających gier lekko nagrzewa się obudowa, z wybudzeniem tez niema problemu trwa to dosłownie 1-2sekudy do pojawienia się ekranu logowania. O długości pracy się nie wypowiem bo nie zdarza mi sie siedzieć jednorazowo do wyładowania baterii a po drugie to raczej go wyłączam niż wstrzymuję.

Xanthia   11 #50 23.05.2014 17:20

@mikolaj_s Znam kilka osób, które właśnie oczekują takiego rozwiązania. Np okazało się niedawno, że klientka potrzebowała właśnie takiego rozwiązania i zamówiła Lenovo ThinkPad Twist S230u. Choć wahała się nad wyborem Surface Pro 2 i paru podobnych.

"Sam dobór słów jest manipulacją. Udajesz, że nie rozumiesz?"
To nie dobór słów, tylko stwierdzenie faktu. A z faktami się nie dyskutuje.

"
Na Linuksie też się da, ale raczej nie zachęcałbym do tego nikogo. Parafrazując to co można powiedzieć o pensji minimalnej za dużo by umrzeć za mało by żyć, czyli za dużo na wygodny tablet, za mało na dobry laptop. Czyli jest to tymczasowe zastępcze rozwiązanie do używania z braku lepszego pod ręką. Może gdyby kosztowało 1000 to ludzie by sobie kupowali jako trzecie urządzenie między tabletem a laptopem. A tak jest to sprzęt dla kogoś co niczym konkretnym się nie zajmuje. Może nawet jakiś domowy użytkownik będzie z tego zadowolony. "

Poza tym Twoja argumentacja jest zupełnie pozbawiona sensu i odjechana w kosmos :D Mam tablet 10" z Andkiem (Manta Mid 1002) i wiem jak się go używa. I czasem właśnie brakuje mi paru funkcji, które mam w laptopie.

"Jak już napisałem, raczej netbook z odłączana klawiaturą."
To jest TABLET PC z DOŁĄCZANĄ klawiaturą.

"Więcej niż rozumiem, ale wątpię aby ktokolwiek był wstanie odpowiedzieć na wszystkie pytania na które nie znam odpowiedzi ;) Poza tym nawet jeśli będę kogoś pytać to raczej nie Ciebie."

Masz rację, mnie nie pytaj, ja kieruję się logiką i funkcjonalnością a wydumanymi problemami i argumentacją godną przedszkolaka :)

ziupo   6 #51 23.05.2014 22:19

Ciekawe porównanie dwóch różnych wizji tabletów. Szkoda, że czysto wirtualne - co prawda iPada używałeś, ale w tekście nie wspomniałeś czy zmieniłeś go na Air czy zatrzymałeś się na 2.

To dwa zupełnie inne światy, chociaż Surface można ograniczyć w funkcjonalności do iPada, ale nie będzie wtedy równie wygodny i prosty - to zbyt zaawansowany sprzęt w porównaniu do "nowych tabletów", imho zabawek.

mikolaj_s   15 #52 23.05.2014 22:44

@Xanthia:
"To nie dobór słów, tylko stwierdzenie faktu. A z faktami się nie dyskutuje. "

Fakty świadczą o gównianym statusie tego sprzętu. Na razie mało go kto chce i jakoś większość ludzi nie może się przekonać do Twojej wydumaj argumentacji. Pełnoprawny byłby ten tablet gdyby mógł używać większośći aplikacji na iOSa lub Androida a tak to tylko bzdurnie użyte słowo.

"Znam kilka osób, które właśnie oczekują takiego rozwiązania. Np okazało się niedawno, że klientka potrzebowała właśnie takiego rozwiązania i zamówiła Lenovo ThinkPad Twist S230u. Choć wahała się nad wyborem Surface Pro 2 i paru podobnych. "

Kilka osób? No to sprzedaż nieźle wzrośnie. :D Co miałoby sprawić, że nagle wszyscy zmienią zdanie na temat Surface'a? Ciekaw jestem czy ta wspomniana Pani nie będzie za parę miesięcy żałować zakupu.

"Poza tym Twoja argumentacja jest zupełnie pozbawiona sensu i odjechana w kosmos :D "

Raczej biorąc pod uwagę dotychczasową popularność tego sprzętu raczej to ja mam rację. A że nie możesz zrozumieć argumentacji to nie znaczy, że jest bezsensu.

"Masz rację, mnie nie pytaj, ja kieruję się logiką i funkcjonalnością a wydumanymi problemami i argumentacją godną przedszkolaka :)"

Tak kobieca logika jest nieco inna. Myślenie życzeniowe, a nie parzenie na fakty. Do tego każdy kto nie ma Twojego zdania jest albo niedojrzały albo idiota. Jak jesteś blondynką to wszystko jasne. ;)

Xanthia   11 #53 24.05.2014 00:30

@mikolaj_s
"Fakty świadczą o gównianym statusie tego sprzętu. Na razie mało go kto chce i jakoś większość ludzi nie może się przekonać do Twojej wydumaj argumentacji. Pełnoprawny byłby ten tablet gdyby mógł używać większośći aplikacji na iOSa lub Androida a tak to tylko bzdurnie użyte słowo."

Czekaj nie bardzo rozumiem. Chcesz zabawkowe, okrojone z funkcjonalności apki jak Polaris Office zamiast pełnego Office 365? Czy ja dobrze przeczytałam? Czy Ty przeczytałeś siebie wcześniej?
Zamiast ograniczonego oprogramowania z AppStore mam dostęp to całej bazy oprogramowania na PC pod Windows.
Status tego sprzętu jest taki: Pełnoprawny komputer - tablet PC, wystarczy podłączyć do monitora (bez tony przelotek w plecaku), klawiaturę i mysz i co otrzymujemy? Desktop. Na którym można pracować. I to z multitaskingiem, czym lubi chwalić się MS. Może działać jak tablet (tyle, że z poważnymi aplikacjami), laptop lub desktop. Zabawa iPadem na tym poziomie nie przejdzie z dwóch powodów, downsizing rozdzielczości - robi to przelotka - i przez to koszmarne lagi (ok 1s) spróbuj pisać tekst z takim lagiem... Ja na RPD z lagiem ok 0,5 nie jestem w stanie, ponieważ piszę szybko. No i z powodu braku multitaskingu na odpowiednim poziomie.

"Kilka osób? No to sprzedaż nieźle wzrośnie. :D Co miałoby sprawić, że nagle wszyscy zmienią zdanie na temat Surface'a? Ciekaw jestem czy ta wspomniana Pani nie będzie za parę miesięcy żałować zakupu."

Z mojego najbliższego otoczenia, tych, których znam To mało? Może kokosów MS na SurfacePro nie robi, ale mimo wszystko te tablety się sprzedają. One są dla osób, które oczekują czegoś więcej niż zabawki z logiem ogryzka. No i są droższe, bo przeznaczone do zastosowań profesjonalnych.

"Raczej biorąc pod uwagę dotychczasową popularność tego sprzętu raczej to ja mam rację. A że nie możesz zrozumieć argumentacji to nie znaczy, że jest bezsensu."

Raczej w to wątpię.

"Tak kobieca logika jest nieco inna. Myślenie życzeniowe, a nie parzenie na fakty. Do tego każdy kto nie ma Twojego zdania jest albo niedojrzały albo idiota. Jak jesteś blondynką to wszystko jasne. ;)"

To jest logiczne i spójne rozumowanie, opiera się na faktach, a nie życzeniach co sugerujesz. Jakbym miała zbędne 4-5k to bym sobie takie cudo sprawiła. Do pracy idealne. Wiadomo, desktop PC jest mocniejszy, ale do większości zastosowań bez renderingu wideo i 3d oraz gier (choć pewnie nie jedna by poszła) da radę. Np do projektowania i tworzenia layoutów stron, tworzenia dokumentacji, testowania aplikacji webowych, to czym się teraz zajmuję w pracy. Oczywiście po podłączeniu do monitora, choć prawdopodobnie i z rysikiem fajnie by się działało pod Photoshopem :)

Niestety, nawet najnowszy iPad nie ma z nim szans, nie tylko ze względu na miażdżącą przewagę w wydajności SurfacePro3, ilości pamięci czy pojemności dysku, ale właśnie głównie ze względu na system operacyjny, a co za tym idzie ogromną bazę oprogramowania oraz dostępne złącza. A co dopiero z prehistorycznym iPadem2, który porównuje tu autor wpisu...

Jeżeli taka argumentacja do Ciebie nie trafia, to widocznie Ty jesteś blondynem :)

  #54 24.05.2014 00:51

Widzę, że tu niektórzy próbują zaklinać rzeczywistość - powiem tak, pewnie byście się jarali, gdyby to Apple wypuściło taki sprzęt, niestety to MS poszedł krok na przód. Jedyna wada tego urządzenia to taka, że jest drogie - nic więcej. Piekielnie mocny, ale i mobilny sprzęt, na którym pójdą zwykłe Windowsowe aplikacje, nawet te bardzo zaawansowane.

Xanthia   11 #55 24.05.2014 01:01

@mikolaj_s Aha odnośnie gierek to jak widać pójdzie na nim nawet najnowszy Transistor
https://www.youtube.com/watch?v=PJcGfFWFXwY
Czyli wiele innych gier też na pewno pójdzie :) I co teraz powiesz kolego?

@gowain Święta racja :) Nawet jeśli Apple wyskoczy z iPademPro to już i tak pozamiatane, za późno... O dużo za późno :)

mikolaj_s   15 #56 24.05.2014 15:01

@Xanthia:
"Czyli wiele innych gier też na pewno pójdzie :) I co teraz powiesz kolego? "

A na iOS czy Androida to mało jest gierek? To, że sprzęt jest mocny to niewątpliwie zaleta (choć do PC-ta z porządną karta graficzną sporo mu brakuje), jednak nie tego oczekujemy od tabletu. Raczej nie miałbym ochoty grać na tak małym ekranie w gry z PC, już w ostateczności zamiast blaszaka mógłbym używać zwykłego laptopa.

@gowain:
"Jedyna wada tego urządzenia to taka, że jest drogie - nic więcej. "

To spora wada, bo za tę cenę mogę kupić tablet + laptop i mieć dwa urządzenia. Jak Microsoft chce coś zdziałać w kwestii tabletów to musi tak samo iść w tanie urządzenia jak z telefonami.

"Piekielnie mocny, ale i mobilny sprzęt, na którym pójdą zwykłe Windowsowe aplikacje, nawet te bardzo zaawansowane."

IMO całkiem ciekawy sprzęt, na pewno znajdzie swoją niszę. Dla niektórych osób będzie spełnieniem ich potrzeb. Jednak sądzę, że nie będzie ich za dużo. Może przy odpowiednich aplikacjach dostosowanych do mniejszego ekranu ma szansę głównie w biznesie. Może mieć też ciekawe zastosowania jak na filmiku podlinkownym przez Xanthię. Mimo wszystko jednak nie wróżę mu sukcesu na miarę iPada, oby tylko Microsoft na nim znowu nie stracił. Pożyjemy to zobaczmy ;)

kriters64   7 #57 24.05.2014 16:59

@Gowain
"Widzę, że tu niektórzy próbują zaklinać rzeczywistość - powiem tak, pewnie byście się jarali, gdyby to Apple wypuściło taki sprzęt, niestety to MS poszedł krok na przód. Jedyna wada tego urządzenia to taka, że jest drogie - nic więcej. Piekielnie mocny, ale i mobilny sprzęt, na którym pójdą zwykłe Windowsowe aplikacje, nawet te bardzo zaawansowane."
@Xanthia
"@gowain Święta racja :) Nawet jeśli Apple wyskoczy z iPademPro to już i tak pozamiatane, za późno... O dużo za późno :)"

Jak widać Apple nie musi produkować takich dziwactw, stawiam na to że Apple nigdy nie wyda iPadaPro, bo odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest MacBook Air 11 lub 13 cali albo MacBook Pro 13 cali, więc nie ma potrzeby się rozdrabniać i robić coś z doczepianymi protezami :)

ziupo   6 #58 24.05.2014 17:02

@kriters64 krążą plotki o wersji 12'' z matrycą z nowego MacBooka :)

Xanthia   11 #59 25.05.2014 19:11

@kriters64 Plotki o iPadziePro krążą od roku, czy nawet dwóch. To raz. Dwa, już od dawna głośno się mówi, że Apple nic "innowacyjnego nie wymyśliło" (bo nigdy nic nie wymyśliło, ale to insza inszość), ludzie chcą czegoś nowego, a Apple zaspało w każdym temacie, smartwatchy, smartTV, czy ProTabletów...

@mikolaj_s Nie porównuj gierek z Androida i iOS np do MassEffect, w który można spokojnie na SurfacePro3 pograć, albo w DreamFalla, albo w Fallouta... O ile dobrze pamiętam tam jest karta HD4400, czyli wcale nie zła na starsze i nowsze rzeczy (co już pokazywałam).

Poza tym doświadczenie uczy, że klienci Apple są bardzo mało wymagający jeśli chodzi o specyfikację sprzętu, szczególnie w przeliczeniu na cenę urządzeń... Nie wiem jak Ty ale ja w podobnej cenie wolałabym mieć i3 z 4GB ram niż Ax (Samsunga, jakże) z 1GB w iPadzie Air :)

mikolaj_s   15 #60 25.05.2014 20:26

@Xanthia: W tablecie nie oczekuję jakiejś większej wydajności bo tablet nie będzie mi nigdy służył do normalnej pracy czy bardziej złożonych gier. Dla mnie po prostu się do tego nie nadaje. Wiec pakowanie w niego wydajnych procesorów jest nieekonomiczne.

Xanthia   11 #61 25.05.2014 20:34

@mikolaj_s Bo nie umiesz korzystać z tabletu, który może być i laptopem i desktopem, o czym już pisałam :)

Mk13   16 #62 25.05.2014 20:42

Od 60-ciu komentarzy próbujecie się przekonać, zupełnie tak jakby w ogóle komuś przyszło do głowy wziąć pod uwagę zdanie kogoś innego niż jedyne słuszne - swoje. No ale cóż, próbujcie dalej.

  #63 30.10.2014 01:47

świetny tablet mam wersje z i5 i tak naprawde wiecej nie trzeba, mam mocnego desktopa na i7 4790k ktory teraz tak naprawde sluzy mi tylko do gier, apple store? google play? na sp3 mozecie miec kazdy program a nie jakis ubogi odpowiednik. nic sie nie przegrzewa pracuje sie latwo i przyjemnie, wszystko dopracowane w najmniejszym szczegole, chyba nikt nie wspomnial o Penie ktory dziala fenomenalnie, fakt jedyna wada to cena ktora dla wielu moze byc przeszkoda, osobiscie polecam jak najbardziej