Surowa kara dla twórcy wirusów

Strona główna Aktualności

O autorze

Brytyjski sąd skazał na dwa lata więzienia Simona Vallora, autora wirusów Gokar, Admirer i RedesiB.

Sąd orzekł, że tworząc i wprowadzając do Internetu wirusy, Vallor trzykrotnie złamał przepisy z trzeciego paragrafu aktu prawnego o niewłaściwym wykorzystaniu komputerów (Computer Misuse Act z roku 1990). Dowodów dostarczył Scotland Yard, który współpracował przy tej sprawie z FBI, gdyż jeden z robaków Vallora - Gokar - rozprzestrzenił się na całym świecie.

Eksperci z jednej z brytyjskich firm zajmujących się bezpieczeństwem w sieci orzekli, że Gokar - typowy robak internetowy pozbawiony procedur niszczących dane - mógł zainfekować około 33 tys. komputerów. Nie udowodniono, że pozostałe wirusy autorstwa Vallora wyrządziły jakiekolwiek szkody - eksperci udokumentowali zaledwie kilka przypadków infekcji.

Jak twierdzi Jack Clark z firmy McAfee, twórcy wirusów często nie zdają sobie sprawy, że ich działalność przynosi szkody w świecie realnym - traktują swoją działalność jak nieszkodliwą zabawę. Wyrok sądu ma uświadomić temu środowisku, że według prawa stworzenie wirusa i wpuszczenie go do Internetu jest przestępstwem, konsekwencje takich "zabaw" mogą być więc bardzo poważne.

Źródło: 4D

© dobreprogramy
s