Sweet Home 3D - planowanie wnętrz za darmo

Strona główna Aktualności

O autorze

Nasza baza bezpłatnych programów do aranżacji wnętrz i ogrodów wzbogaciła się o kolejną pozycję. Tym razem jest to Sweet Home 3D - uniwersalny program do planowania wnętrz, stworzony w języku Java, a udostępniany za darmo na licencji GPL.

Sweet Home 3D, w odróżnieniu od innych darmowych programów tego typu, umożliwia aranżację nie jednego ale wielu pomieszczeń naraz (np. całego mieszkania lub kondygnacji domu), a także pozwala bardzo dokładnie zdefiniować wymiary i umiejscowienie poszczególnych obiektów. Aplikacja pozwala na dowolne naniesienie ścian, okien, drzwi, schodów, daje także możliwość planowania ścianek działowych. Przydatną funkcją jest możliwość wczytania pliku graficznego (np. ze skanem projektu mieszkania) w celu jego dokładnego obrysowania w programie.

Na zdefiniowaną powierzchnię możemy nanosić różnego rodzaju elementy wyposażenia z bazy zawartej w programie, podzielonej na czytelne kategorie. Standardowa baza jest dość ograniczona można jednak pobrać dużo dodatkowych elementów wyposażenia ze strony domowej programu. Sweet Home 3D posiada stosunkowo prosty moduł wizualizacji trójwymiarowych. Ponieważ moduł ten nie oferuje symulacji oświetlenia, a same modele 3D obiektów są dość proste, wizualizacje nie cechują się wysokim stopniem realizmu. W zupełności wystarczają jednak do wyrobienia sobie zdania co do stworzonego projektu aranżacji. Gotowy projekt można zapisać oraz wydrukować (także z listą użytych elementów). Niestety program nie jest w chwili obecnej spolonizowany, co może być wadą dla wielu użytkowników.

Warto dodać, że Sweet Home 3D jest dostępny także dla systemów Mac OS X, Linux i Solaris. Szczegóły na ten temat można uzyskać na stronie domowej programu. Można na niej pobrać także szereg przydatnych dodatków: podręcznik użytkownika (niestety tylko po francusku), przykładowe projekty oraz obiekty 3D. Dostępny jest ponadto bardzo przydatny poradnik wideo.

Sweet Home 3D i inne bezpłatne programy do aranżacji wnętrz można pobrać w dziale PROGRAMY -> Dom -> Aranżacja wnętrz i ogrodów

© dobreprogramy

Komentarze