Światowy dzień antypiracki Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

21 października to dla Microsoftu światowy dzień antypiracki - dzień, w którym firma chce zwrócić uwagę opinii publicznej na problem piractwa komputerowego i pokazać kulisy swoich działań prowadzonych w 49 krajach świata - oczywiście nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia - zmierzających do zniwelowania tego zjawiska.

Praktyki antypirackie Microsoftu to całe spektrum działań, począwszy od tak podstawowych jak program Windows Genuine Advantage czy (a może przede wszystkim) edukacja użytkowników, ale także posunięcia bardziej konkretne - na przykład pozwy przeciwko fałszerzom oprogramowania i dystrybutorom nielegalnych produktów.

Przy okazji dnia antypirackiego Microsoft ujawnia też statystyki. Co nie powinno nikogo dziwić, już dwa lata po premierze Windows Vista nadal najczęściej kopiowanym systemem operacyjnym pozostaje Windows XP. Firma szacuje, że liczba pirackich kopii starego XP jeszcze wzrośnie po ostatecznym wycofaniu go ze sprzedaży. Sporym sukcesem i to nie tylko Microsoftu, ale całego przemysłu software'owego jest natomiast spadek poziomu piractwa w Europie Zachodniej z 78% w 1991 roku do 34% obecnie. W USA tylko co piąta kopia oprogramowania jest piracka. Niestety średnią mocno zawyżają kraje trzeciego świata z wynikiem często ponad 90%. W Polsce około 55% oprogramowania jest nielegalne.

© dobreprogramy