Symantec krytykuje Vistę

Strona główna Aktualności

O autorze

Specjaliści z firmy Symantec uważają, że część ze zmian dotyczących bezpieczeństwa wprowadzonych w nowym systemie Microsoftu może przynieść skutek odwrotny do zakładanego. Biorąc jednak pod uwagę niedawny proces obu firm o technologię firmy Veritas, można mieć wątpliwości co do niezależności tych ocen.

Podczas testów nowego stosu sieciowego znaleziono sporo nowych błędów, które sugerują, że w tej kwestii nowy system korporacji z Redmond może być mniej bezpieczny od poprzednika. Jest to spowodowane tym, że w tej części systemu znajduje się bardzo dużo nowego, nie przetestowanego dokładnie kodu, który ma między innymi służyć ujednoliceniu obsługi dwóch wersji protokołu IP, używanej powszechnie czwartej i wdrażanej szóstej.

Vista będzie pierwszym systemem Microsoftu, który będzie posiadał domyślnie włączoną obsługę IPv6. Dodatkowo, aby przyspieszyć wdrażanie tego protokołu, dostępne będą funkcje tunelowania połączeń, które mogą doprowadzić do sytuacji, kiedy komputer stanie się bezpośrednio dostępny z sieci mimo zastosowania maskarady. Daje to nowe możliwości, ale także wymaga wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń.

Microsoft odpowiada na zarzuty stwierdzeniem, że podczas tworzenia Visty szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu, a znalezione błędy dotyczą wczesnych testowych wersji. Omawiany system będzie także pierwszym, który całkowicie przejdzie nowy tryb tworzenia który przykłada dużą wagę do spraw bezpieczeństwa.

© dobreprogramy
s