Symbian Horizon – nowa inicjatywa The Symbian Foundation

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie minął tydzień od informacji o udostępnieniu pierwszej partii kodu źródłowego Symbiana, a The Symbian Foundation poinformowała o kolejnym kroku dotyczącym "uwolnionego" systemu operacyjnego. Fundacja powstała z inicjatywy Nokii, która postanowiła wydać kod źródłowy systemu Symbian jako open source. W tej chwili dostępne już są fragmenty dotyczące systemu zabezpieczeń. W najbliższym czasie udostępnione zostanie samo jądro systemu.

W między czasie Fundacja Symbiana zajmuje się innymi inicjatywami związanymi z uwalnianym systemem operacyjnym. Fundacja właśnie poinformowała o tworzeniu Symbian Horizon. W założeniu ma być to program skupiający wybrane aplikacje przeznaczone na ten OS. Ma on pomóc w publikowaniu i promowaniu najlepszych programów. Na oficjalnym blogu Symbian Foundation twórcy porównują Horizon do wydawcy książek lub muzyki. Twórcy tej inicjatywy będą zajmować się promowaniem wybranych programów, pomagając im przedostać się na rynek i przynosić zyski. Jednym z głównych zadań Symbian Horizon będzie więc umieszczanie aplikacji w dużej ilości popularnych witryn i sklepów typu Nokia Ovi czy MEdia Mall. Wszystko to odbywać się będzie bez żadnych kosztów dla samego twórcy, którego zgłoszenie zostało pozytywnie rozpatrzone.

Symbian Foundation poszukuje różnorodnych programów. Mile widziane będą zarówno proste i darmowe, jak i płatne, zaawansowane aplikacje. Horizon przede wszystkim chce promować programy przeznaczone na najnowsze wydania Symbiana, ale fundacja nie przekreśla także szans tych stworzonych na starsze wersje.

Symbian Horizon rozpocznie działalność w październiku tego roku. Aplikacje można zgłaszać już teraz korzystając z oficjalnej witryny programu.

© dobreprogramy

Komentarze