System operacyjny od producenta BIOSów

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Phoenix Technologies, znany producent BIOSów, pracuje nad projektem HyperSpace, który już jest nie tyle BIOSem co systemem operacyjnym.

Bazuje on na Linuksie i oferuje dostęp do twardych dysków a także obsługuje mysz oraz karty sieciowe, w tym bezprzewodowe. Jest przy tym wygodnym środowiskiem do uruchamia różnych aplikacji. Razem z nim użytkownik otrzymuje przeglądarkę WWW, odtwarzacz multimedialny a także pakiet biurowy. Producent reklamuje dużą szybkość uruchamiania i działania systemu.

To jednak nie wszystko. W dzisiejszych czasach wszystko musi być oparte o wirtualizację, tak też jest w tym przypadku. HyperSpace oferuje funkcje wirtualizacyjne i umożliwia uruchamianie jednocześnie innego systemu operacyjnego. Obecnie może to być Windows XP lub Vista. Użytkownik może się potem łatwo przełączać pomiędzy HyperSpace a hostowanym systemem. W przypadku komputerów o mniejszych możliwościach sprzętowych możliwa jest praca tylko w jednym środowisku na raz.

Ponieważ HyperSpace jest zbyt duże, aby zmieścić się w pamięci na płycie głównej, uruchamiane jest z twardego dysku. W przypadku wykorzystywania wirtualizacji do jednoczesnego uruchamiania innego systemu operacyjnego potrzebne są 2 GB pamięci oraz procesor obsługujący rozszerzenie Intel VT. Bez wirtualizacji wystarczy 512 MB RAM. Osoby chętne mogą przetestować HyperSpace instalując 21-dniową wersję testową.

Już niedługo, w czerwcu, ukaże się nowa wersja HyperSpace.

© dobreprogramy