SystemRescueCd 1.2

Strona główna Aktualności

O autorze

Pojawiła się nowa wersja minisystemu operacyjnego SystemRescueCd, opartego na dystrybucji Linuksa - Gentoo LiveCD. System ten skierowany jest głównie dla osób zajmujących się między innymi ratowaniem danych z uszkodzonych dysków oraz zarządzaniem partycjami.

Wydanie 1.2 to jądro Linuksa w wersji 2.6.29 - oferujące lepszą obsługę sprzętu, serwer X.org w wersji 1.5.3. Autorzy projektu zrezygnowali z używanego dotychczas środowiska graficznego JWM na rzecz bardzo lekkiego środowiska Xfce, które zostało jeszcze bardziej odchudzone na potrzeby projektu.

SRC wykrywa i obsługuje wiele systemów plików - ext2, ext3, ext4, reiserfs, sfs, jfs, vfat, NTFS, ISO9660 oraz jeden z nowszych btrfs. W skład dystrybucji wchodzą także programy do zarządzania partycjami dysków - znany i ceniony GParted, sfdisk, fstools oraz Partimage, który pozwala na zapisywanie oraz przywracanie obrazów partycji z pliku. Ciekawym programem, który został dołączony jest FSArchiver. Program ten służy do kopiowania partycji w systemie plików NTFS.

SystemRescueCd 1.2 możemy wypalić na płycie CD lub zainstalować na pendrive. Dostępne są wersje na różne architektury sprzętowe - x86 (i486-PC), SPARC (Sun) oraz PowerPC (Mac).

© dobreprogramy

Komentarze