Systemy wbudowane to mocna strona AMD. Z czipami serii R będzie jeszcze mocniejsza

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Rynek komputerów osobistych jest dla AMD wciąż niewdzięczny, ale w pewnym stopniu firma odbija sobie to na rynku czipów dla urządzeń wbudowanych, wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu, handlu, a nawet nauki i rozrywki. Teraz jej oferta w tej dziedzinie staje się jeszcze lepsza – nowe czipy z serii R, oferowane pod nazwą kodową „Merlin Falcon”, wydają się być jakąś odmianą czipów Carrizo (stosują te same rdzenie Excavator), ale przynoszą nieobecną w Carizzo obsługę pamięci DDR4 oraz wyższy poziom zabezpieczeń. Ich debiut jest też dobrą wiadomością dla użytkowników Linuksa, dominującego na rynku systemów wbudowanych. Powinniśmy się spodziewać otóż lepszych opensource'owych sterowników do Radeona.

Podobnie jak Carrizo, czipy Merlin Falcon będą w pełni zgodne ze specyfikacją heterogenicznej architektury obliczeniowej HSA 1.0, co oznacza, że rdzenie graficzne i obliczeniowe są w nich traktowane na równych prawach i mogą wykorzystywać ten sam obszar pamięci. W przeciwieństwie jednak do Carrizo, przynoszą obsługę pamięci DDR4, której brak jest chyba największą słabością tamtych laptopowych procesorów. Tutaj dostajemy po prostu drugi wbudowany kontroler, a do tego w ramach układu SoC, cały mostek południowy. Pozwoli to producentom sprzętu na budowę mniejszych i tańszych płyt głównych dla tych nowych czipów. Same Merliny Falcony są też o ponad jedną trzecią mniejsze od swoich poprzedników, z serii Bald Eagle, wykorzystywanych dotąd np. w automatach do gry, kasach sklepowych, systemach sterowania przemysłowego, czy sprzęcie medycznym.

W ramach serii R pojawić się ma pięć modeli. Są wśród nich trzy APU z grafiką GCN trzeciej generacji, różniące się liczbą rdzeni, taktowaniem oraz poziomem TDP, oraz dwa CPU, pozbawione oczywiście układów graficznych i różniące się zegarami i liczbą rdzeni. W pierwszej połowie przyszłego roku ma się pojawić specjalna linia układów APU iTemp, które charakteryzują się ogromnym zakresem dopuszczalnych temperatur – mogą działać od -40°C do 105°C.

Wzrost wydajności nowych układów powinna zadowolić wszystkich dotychczasowych użytkowników. Z pierwszych testów wynika, że czipy Merlin Falcon z TDP 15 W osiągają wyniki porównywalne z Bald Eagle z TDP 35 W, a w sprzęcie wbudowanym to przecież właśnie TDP jest jednym z kluczowych parametrów. Przynoszą też istotne (szczególnie w sprzęcie medycznym) wsparcie dla rozdzielczości 4K, wraz ze sprzętowym dekodowaniem HEVC, oraz wyższe bezpieczeństwo, dzięki wykorzystaniu sprzętowego uwierzytelnienia procesu rozruchowego, które uniemożliwić ma wstrzyknięcie nieautoryzowanych aplikacji czy sterowników.

Na koniec o atrakcjach dla świata Linuksa. Wraz z serią R dostarczany jest linuksowy sterownik AMD oraz system Mentor Embedded Linux firmy Mentor Graphics ze środowiskiem programistycznym Sourcery CodeBench IDE. Cały kod sterownika dostępny jest na wolnych licencjach, co ma pozwolić klientom na stworzenie i rozprowadzanie wraz ze swoim sprzętem sterowników dostosowanych do ich konkretnych potrzeb. Powinno się to przełożyć na kolejne ulepszenia sterownika radeon zawartego w linuksowym jądrze – do tego poziomu, że możliwe się staje nawet uruchamianie wielu bardziej wymagających gier na czysto opensource'owym systemie, bez własnościowych sterowników.

© dobreprogramy