Szał zakupów Oracle

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Oracle, znana głównie z produkcji relacyjnych baz danych ogłosiła chęć przejęcia przynajmniej trzech firm tworzących oprogramowanie dystrybuowane na otwartych licencjach. Ogólna wartość zakupów ma wynieść ponad 600 milionów dolarów. W wyniku transakcji Oracle stanie się właścicielem części najbardziej pożądanych firm związanych z rynkiem Open Source, a także sprawi, że firma będzie największym popularyzatorem tego sposobu tworzenia oprogramowania.

Największa z przejmowanych firm to JBoss, zajmująca się tworzeniem tak zwanego middleware, czyli programów umożliwiających komunikacje między różnymi programami. Tworzony przez nich serwer aplikacji (czyli serce stron WWW) jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu. Kolejna z firm to Zend, której najbardziej rozpoznawalnym produktem jest Zend Engine, będące podstawą dla języka PHP, używanego na ponad 18 milionach stron WWW. Ostatnia z firm to Sleppycat, twórcy popularnych narzędzi do obsługi baz danych. Zakup firmy Sleppycat ma być ogłoszony najwcześniej, bo już 13 lutego, jak na razie nie są znane szczegóły transakcji ani terminy zakupu pozostałych firm. Wiadomo jednak, że rozmowy na temat przejęć są dość zaawansowane.

Przedstawiciele Oracle twierdzą, że zakupy nie mają na celu zwalczanie ruchu Wolnego Oprogramowania, firma chce wykorzystać ich potencjał dla własnego zysku. W założeniach jest popularyzowanie subskrypcyjnego modelu sprzedaży oprogramowania, polegającego na opłacaniu przez użytkowników miesięcznego abonamentu za usługi hostingowe, wsparcie techniczne itp. Firma planuje uzyskać roczny dochód wielkości 7 miliardów dolarów ze sprzedaży oprogramowania w takim modelu dystrybucji.

Jak na razie, żadna ze stron nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła tym doniesieniom.

© dobreprogramy
s