Szansa na popularyzację Firefox OS-a: aplikacje z Marketplace działają już na Androidzie

Strona główna Aktualności

O autorze

Wprowadzenie na rynek bardzo tanich telefonów z Firefox OS-em może nie wystarczyć, by rozwinąć bibliotekę oprogramowania dla tego niezbyt popularnego systemu. Niewielka póki co popularność sprzętu przekłada się bowiem na brak powodów, dla których warto byłoby poświęcać czas i siły na tworzenie dla systemu Mozilli oprogramowania. By to zmienić, producent chce dojść do sukcesu na plecach innych, w tym wypadku Androida.

Open Web Apps jest metodą budowania aplikacji Firefox OS-a (tworzonych w JavaScripcie, z wykorzystaniem HTML i CSS), tak by działały na każdej platformie, na której działa silnik Firefoksa – Gecko, o ile zostaną spełnione minimalne wymagania techniczne. Nie tylko jednak o samo uruchomienie chodzi, docelowo oprogramowanie przygotowane za pomocą Open Web Apps powinno zachowywać się tak, jak oprogramowanie natywne dla danej platformy, bez konieczności wprowadzania w nim jakichkolwiek zmian. Oznacza to, że miałoby być instalowane tak samo, jak normalne aplikacje i zachowywałoby się jak normalne aplikacje (np. uczestniczyłoby w przełączaniu aplikacji kombinacją klawiszy Ctrl/Cmd-Tab).

Mozilla poinformowała, że Open Web App pozwala już na budowanie aplikacji, które będzie można instalować i uruchamiać na urządzeniach z Androidem. Aplikacje takie będą się aktualizowały tak jak normalne aplikacje androidowe, będą też wyświetlały się w szufladzie aplikacji, jako skróty na ekranie domowym, czy w liście ostatnio używanych.

W ten sposób programiści nie będą musieli się martwić wciąż niewielką popularnością platformy Mozilli – pisząc oprogramowanie na Firefox OS-a, będą mieli od razu aplikację, którą można będzie udostępnić milionom użytkowników Firefoksa na Androidzie.

I w tym tkwi główny problem tego rozwiązania. Wbrew temu, co pisze Mozilla, natywnych aplikacji dla Androida nie instaluje się raczej przez Firefox Marketplace, większość użytkowników Androida nie używa też na swoich telefonach czy tabletach Firefoksa, trzymając się albo Chrome, albo którejś z lekkich popularnych webkitowych przeglądarek dla tego systemu. By sięgnąć po oprogramowanie z Firefox Marketplace, trzeba wpierw zainstalować Firefoksa.

Przyznać jednak trzeba, że same aplikacje dla Firefox OS-a działają bez zarzutu, poprawnie integrując się z systemem (nawet po uruchomieniu ich pod tak mocno przerobionym Androidem, jak MIUI 5 od Xiaomi). Jeśli w Marketplace pojawiłoby się jakieś naprawdę dobre oprogramowanie, lepsze od tego, co można znaleźć w Google Play, to użytkownicy Androida zyskaliby nowe, wartościowe źródło aplikacji. Niestety jednak tak nie jest. Większość oprogramowania w Firefox Marketplace wygląda gorzej, niż aplikacje dla Symbiana z poprzedniej dekady – i nie bardzo wiadomo, co mogłoby ten stan rzeczy zmienić.

© dobreprogramy

Komentarze