Szczegóły porozumienia Microsoftu z Novellem

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu informowaliśmy o umowie pomiędzy firmami Microsoft i Novell. Teraz opublikowano finansowe szczegóły zapoczątkowanej współpracy.

Firma Novell zarobi na początku około 350 milionów dolarów, ale w przeciągu pięciu lat zwróci korporacji z Redmond 200 milionów. Na początek Microsoft chce za 240 mln kupić 70 tysięcy kuponów na roczne wsparcie dla systemu SUSE Linux Enterprise Server. Mają one być potem dystrybuowane wśród korporacyjnych klientów firmy jako forma promocji Novella.

Kolejnym polem współpracy będą patenty - obie firmy zobowiązały się nie pozywać klientów za łamanie praw patentowych. Dodatkowo Microsoft zapłaci Novellowi 108 milionów dolarów za prawa do jego patentów, druga strona umowy zapłaci za to 40 milionów rocznie przez pięć najbliższych lat. Prócz tego, Microsoft wyda 94 miliony na wspólne działania marketingowe, między innymi akcje promocyjne. Współpraca ma trwać co najmniej do 2012 roku.

Przedstawiciel Novella, Joseph A. LaSala, powiedział, że umowa pomiędzy firmami nie zagrozi wolności Linuksa ani żadnego innego projektu Open Source, a także nie zostanie złamana licencja GPL. Więcej informacji na temat porozumienia na stronach Novella.

© dobreprogramy
s